Bojovnost nestačí. Čeští junioři zaostávají podle expertů v bruslení a technické vyspělosti

Od roku 2005 čeká český hokej na medaili z mistrovství světa hráčů do 20 let. A nic na tom nezměnil ani domácí šampionát v Ostravě a Třinci. Českým juniorům se dlouhodobě nedaří konkurovat nejlepším týmům a důvody jsou podle expertů různé.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na střídačku českých juniorských hokejistů | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

„Viděli jste, že přes tu enormní snahu našeho týmu byla kvalita na hokejkách soupeře. Takhle vyspělé hráče v Česku nemáme. Můžeme tyto silné týmy porazit, ale nemůžeme je porážet,“ prohlásil trenér Václav Varaďa po vypadnutí českých hokejistů z domácího mistrovství světa hráčů do 20 let. Stejně jako před rokem, tým pod jeho vedením obsadil sedmé místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští hokejisté do 20 let se opět nedokázali přiblížit světové špičce. Více v příspěvku Tomáše Petra

„Nemáme tak šikovné kluky a tak širokou základnu mladých hráčů. Chybí konkurence,“ uvedl pro Radiožurnál bývalý reprezentant Martin Hosták, který v této věkové kategorii v roce 1987 vybojoval stříbro.

Podle bývalého trenéra reprezentační dvacítky Marka Sýkory je hlavním problémem pohyb. „Bruslení je základ a naši hráči v tom zaostali. Pořád se nemůžu zbavit pocitu, že se naši trenéři v tomto směru nechtějí zlepšovat. Z hlediska stáží nebo nějakého studia,“ podotkl.

Problémy s fauly

Sami hokejisté přiznali, že Švédové postoupili do semifinále zaslouženě. Podle kapitána Libora Zábranského ale měli Češi alespoň v jednom směru navrch: „Co neměli lepší, bylo srdíčko, bojovali jsme.“

Čeští junioři na Švédy nestačili, po porážce 0:5 končí na domácím šampionátu ve čtvrtfinále

Číst článek

Právě bojovnost může podle Hostáka hodně vypovídat o rozložení sil na ledě. „Pokud chcete lepší tým přehrát bojovností, jdete někdy na hranu nedovolených zákroků. Někdy trochu nestačíte a pomůžete si faulem, aby vám soupeř neujel,“ myslí si.

Čeští hokejisté se po turnaji shodli, že i disciplína byla jedním z důvodů, proč znovu skončili na mistrovství světa ve čtvrtfinále.

„Říkali jsme si to každý zápas, ale pořád jsme ty fauly dělali. Stálo nás to hodně sil, které nám pak chyběly,“ přiznal útočník Karel Plášek.

Změnit nelichotivou bilanci posledních 15 let se pokusí čeští junioři za rok na světovém šampionátu v Kanadě.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme