Pastrňák se Zachou v NHL asistovali u vítězství Bostonu nad Vegas. Výhru Colorada vychytal Francouz

Čeští útočníci David Pastrňák a Pavel Zacha si proti Vegas připsali dvě asistence a Boston díky nim vyhrál 3:1. Pastrňák zaznamenal 38. kanadský bod v sezoně a upevnil si pozici v elitní desítce produktivity NHL. Pavel Francouz 30 zákroky vychytal výhru Colorada nad St. Louis 3:2 v prodloužení. V nastaveném čase se radoval také Karel Vejmelka, jenž zneškodnil 37 střel Philadelphie a pomohl Arizoně k vítězství 5:4.

New York (Aktualizováno: 8:47 12. 12. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Pastrňák (vlevo) a brankář Logan Thompson (vpravo)

David Pastrňák (vlevo) a brankář Logan Thompson (vpravo) | Foto: Stephen R. Sylvanie | Zdroj: Reuters

Boston v souboji nejlepších celků obou konferencí musel po gólu Marka Stonea dotahovat. Vyrovnání obstaral ve 24. minutě Patrice Bergeron, jehož našel v ideální pozici mezi kruhy David Pastrňák. Český útočník bodoval v pátém zápase v řadě a potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče Bruins.

Nečas za Carolinu asistoval, Nylander se proti brankáři Vladařovi podílel na pěti brankách Toronta

V úvodu třetí třetiny Taylor Hall vysunul Pavla Zachu, ten si zkušeně poradil s jediným obráncem a předložil puk Jakeovi DeBruskovi, jenž bez problému překonal přesouvajícího se gólmana Logana Thompsona.

„Viděl jsem, že je J.D. (DeBrusk) volný, tak jsem se jen soustředil na to, abych k němu dostal přihrávku. Obránce šel dolů a já tušil, že mi zkusí sklouznout pod nohy. Naštěstí jsem mu rychle přehodil hokejku a dostal puk až na zadní tyč k Jakeovi,“ popsal rozhodující akci Zacha.

Konečnou podobu výsledku dal v 50. minutě Charlie Coyle. Bruins napravili zaváhání ze zápasu s Arizonou, které v pátek podlehli 3:4 a v čele NHL mají dvoubodový náskok na New Jersey.

Coyotes po předchozí sérii sedmi porážek porazili po Bostonu i Philadelphii. Vejmelka stejně jako proti Bruins zaznamenal úspěšnost zákroků nad 90 procent a podruhé v sezoně vychytal dvě výhry po sobě. Hlavním strůjcem vítězství 5:4 v prodloužení byl autor hattricku Clayton Keller.

„Skvělý pocit. K hattricku jsem měl několikrát dobře nakročeno, ale až dneska jsem ho dokázal zkompletovat. Jsem rád, že se mi to povedlo v zápase, který jsme dotáhli do vítězného konce,“ řekl Keller.

„Po povedené první třetině jsme začali být moc sebevědomí a pouštěli jsme soupeře do laciných šancí. Veggie (Vejmelka) naštěstí pochytal spoustu střel a udržel nás ve hře,“ dodal střelec vítězného gólu Coyotes.

Skvělý Francouz

Třemi trefami se blýskl také coloradský Mikko Rantanen. Finský útočník dovedl obhájce Stanley Cupu k první výhře po čtyřech porážkách a bilanci v sezoně si vylepšil na 19 gólů. Na zisku dvou bodů měl výrazný podíl také Francouz, jenž vychytal třetí vítězství v ročníku a byl za spolehlivý výkon vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Český brankář držel až do 49. minuty čisté konto, poté ale inkasoval dvakrát během deseti minut a Colorado rázem prohrávalo 1:2. Po druhé obdržené brance naskočil za Francouze šestý hráč do pole a český gólman sledoval závěrečný tlak Avalanche pouze ze střídačky.

Na led se vrátil až v čase 59:51, poté co Rantanen poslal zápas do prodloužení. V něm pak po 29 sekundách zkompletoval hattrick a přisoudil Lavinám bod navíc.

„Líbila se mi naše touha po vítězství. Nebyl to dokonalý zápas, ale bojovali jsme do poslední chvíle a nakonec jsme zlomili sérii proher. Je skvělé, že jsme v závěru dokázali zareagovat na nepříznivý vývoj a v prodloužení jsme rychle rozhodli,“ uvedl trenér Colorada Jared Bednar.

Druhé vítězství za sebou vybojovali hokejisté Columbusu. Nejhorší tým Východní konference po výhře nad Calgary zdolal Los Angeles 6:5 v prodloužení a přiblížil se předposlední Ottawě na rozdíl dvou bodů. Pod čtyři branky Blue Jackets se podepsal útočník Jack Roslovic, jemuž se povedl málo vídaný kousek.

Během minuty a půl vstřelil gól v přesilovce i oslabení a poslal domácí do vedení 5:3. Prodloužení dvěma brankami ve třetí části zařídil Anže Kopitar, Kings ale obrat nedotáhli. V čase 60:40 se štěstím rozhodl Johnny Gaudreau.

Počtvrté v řadě uspěli hokejisté Washingtonu, kteří i díky čtyřem gólům ve druhé třetině porazili Winnipeg 5:2. Stejným výsledkem vyhrál také Seattle nad Floridou a v tabulce Západní konference poskočil na čtvrtou pozici.

Výsledky NHL

St. Louis - Colorado 2:3 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 49. Tarasenko, 59. Saad - 31., 60. a 61. Rantanen. Střely na branku: 32:31. Pavel Francouz za Colorado odchytal 59 minut a 19 sekund, inkasoval dva góly z 32 střel a úspěšnost zákroků měl 93,8 procenta. Diváci: 18 062. Hvězdy zápasu: 1: Rantanen, 2. Francouz (oba Colorado), 3. Tarasenko (St. Louis).

Florida - Seattle 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky: 28. M. Staal, 59. Tierney - 2. Beniers, 30. Burakovsky, 48. Eberle, 56. Sprong, 58. Gourde. Střely na branku: 25:32. Diváci: 15 625. Hvězdy zápasu: 1. Beniers, 2. Burakovsky, 3. Gourde (všichni Seattle).

Vegas - Boston 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 5. Mark Stone - 24. Bergeron (Pastrňák), 43. DeBrusk (Zacha), 50. Coyle. Střely na branku: 31:27. Diváci: 18 114. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron (Boston), 2. Mark Stone (Vegas), 3. Ullmark (Boston).

Winnipeg - Washington 2:5 (0:0, 0:4, 2:1)
Branky: 41. Lowry, 44. Dubois - 24. T. van Riemsdyk, 29. Kuzněcov, 30. z trestného střílení Johansson, 36. Eller, 58. Ovečkin. Střely na branku: 31:36. Diváci: 14 096. Hvězdy zápasu: 1. Johansson, 2. Lindgren (oba Washington), 3. Hellebuyck (Winnipeg).

Arizona - Philadelphia 5:4 v prodl. (1:0, 2:3, 1:1 - 1:0)
Branky: 13., 28. a 65. Keller, 31. McBain, 48. N. Ritchie - 23. Frost, 25. J. van Riemsdyk, 39. Tippett, 58. Konecny. Střely na branku: 29:41. Karel Vejmelka za Arizonu odchytal 64 minut a 35 sekund, inkasoval čtyři branky z 41 střel a úspěšnost zákroků měl 90,2 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2. Ritchie, 3. McBain (všichni Arizona).

Columbus - Los Angeles 6:5 v prodl. (2:0, 3:3, 0:2 - 1:0)
Branky: 38. a 40. Roslovic, 7. Marčenko, 10. Jenner, 31. Laine, 61. J. Gaudreau - 25. a 45. Kopitar, 29. Lizotte, 36. Anderson-Dolan, 46. Kempe. Střely na branku: 26:38. Diváci: 14 560. Hvězdy zápasu: 1. Roslovic, 2. Laine (oba Columbus), 3. Kopitar (Los Angeles).