Brankář Francouz zazářil při výhře Colorada 44 zákroky. Pastrňák se dotáhl na čelo tabulky střelců

Brankář Pavel Francouz si připsal výhru i ve druhém startu v sezoně, když zneškodnil na ledě Tampy Bay 44 střel a dovedl Colorado v sobotním utkání NHL k vítězství 6:2. David Pastrňák pomohl Bostonu gólem a přihrávkou k bodu za prohru v Torontu 3:4 v prodloužení. Český útočník skóroval podeváté v ročníku a vyrovnal v čele tabulky střelců soutěže vedoucího Jamese Neala z Edmontonu.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář Colorada Pavel Francouz v utkání proti Tampě Bay

Brankář Colorada Pavel Francouz v utkání proti Tampě Bay | Foto: AP/Jason Behnken | Zdroj: ČTK

Francouz byl zvolen druhou hvězdou zápasu. Předčil ho pouze Tyson Jost, který poprvé v NHL nasázel tři branky. Autor hattricku otevřel skóre a podílel se dalšími dvěma zásahy na klíčovém trháku Colorada, které mezi 24. až 27. minutou odskočilo z 1:1 na 4:1. Díky výkonům obou hráčů se Avalanche vyhoupli na první místo v soutěži, v osmi zápasech ztratili jen bod.

Češi budují ve Washingtonu kolonii. Gudas, Vrána a Kempný si pomáhají na ledě i mimo něj

„Jsem šťastný, že vyhráváme. Začátek sezony je pokaždé důležitý a nám se povedl. Musíme ale dále tvrdě makat,“ uvedl devětadvacetiletý Francouz, který před týdnem chytal v NHL poprvé od úvodní minuty. Tentokrát čelil nejlepšímu týmu základní části z minulého ročníku. „Byla to skvělá výzva. Byl jsem trošku nervózní, přeci jen mají hodně skvělých ofenzivních hráčů, ale bral jsem to jako příležitost a chtěl jsem si zápas užít. Byla to zábava,“ dodal.

Francouz inkasoval pouze po tečovaných střelách. Český gólman navíc vytáhl skvělý zákrok za stavu 1:0, když se stihl přesunout proti Ondřeji Palátovi, který střílel do odkryté branky, a zasáhl levým betonem. Na začátku třetí třetiny ho nepřekonal z trestného střílení ani Nikita Kučerov. Nejproduktivnější hráč základní části minulé sezony zkusil bekhendovou kličku a přestřelil.

„Frankie (Francouz) chytal skvěle. Předvedl několik úžasných zákroků,“ pochválil kapitán Colorada Gabriel Landeskog českého gólmana, který byl v zápřahu od úvodu. „Vždy člověku pomůže, když se na začátku chytí nějakými zákroky. Cítí se pak s každým dalším lépe,“ vysvětlil Francouz.

Boston prohrával v Torontu po šestnácti minutách hry 0:2 a díky akcím Pastrňáka vyrovnal na 2:2 a 3:3. Český útočník nejdříve vybojoval v přesilové hře puk pro Bretta Ritchieho, který našel skórujícího Dantona Heinena. Havířovský rodák vypálil v druhé gólové situaci bez přípravy z levého kruhu pod břevno a zajistil týmu v 56. minutě alespoň bod. Prodloužení rozhodl obránce Morgan Rielly svou druhou trefou v zápase.

Pastrňák vstřelil v posledních třech zápasech sedm gólů a bodoval v šestém utkání v řadě. Během úspěšné série nasbíral všechny body v této sezoně a v produktivitě soutěže je s bilancí devět branek a šest přihrávek na čtvrtém místě.

Zápas Bostonu a Toronta ukončil obránce Morgan Rielly druhou trefou v utkání v čase 63:54 a rozhodl čtvrté prodloužení v kariéře. Více gólů v nastavení nastřílel v klubové historii z beků pouze Tomáš Kaberle, který se takto trefil sedmkrát.

Smutek z finále Stanley Cupu je zapomenut. Hokejisté Bostonu dělají zkraje nové sezony fanouškům radost

Skóroval také Tomáš Hertl, který ale neodvrátil prohru San Jose 3:4 s Buffalem. Začátek třetí třetiny byl divoký. Český útočník vyrovnal tečí už po 44 sekundách, ale za necelé dvě minuty Sabres potřetí v zápase vedli o gól. Dlouho se ale neradovali, za 22 sekund bylo skóre opět nerozhodné. „Psychická pohoda byla v té chvíli na naší straně, měli jsme toho využít a přidat další gól,“ řekl Hertl. Místo toho rozhodl v 53. minutě Zemgus Girgensons.

Brankář Calgary David Rittich byl v osmém startu sezony poprvé střídán. Český gólman pustil v Los Angeles v první polovině zápasu čtyři branky a od začátku třetí třetiny ho nahradil Cam Talbot. Rittich, který na žádném gólu nenesl vinu, kryl 24 střel a Flames po změně v brankovišti zkorigovali v závěru výsledek na 1:4.

Výsledky NHL:

New Jersey - Vancouver 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 15. J. Hughes. Střely na branku: 24:25. Diváci: 13.818. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Blackwood (oba New Jersey), 3. Demko (Vancouver).

St. Louis - Montreal 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)
Branky: 7. Schwartz, 60. Perron - 6. Weal, 21. Gallagher, 24. Drouin, 32. Suzuki, 60. S. Weber. Střely na branku: 34:25. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Drouin, 3. Suzuki (všichni Montreal).

Toronto - Boston 4:3 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 6. a 64. Rielly, 16. Timashov, 43. Kerfoot - 20. DeBrusk, 42. Heinen (Pastrňák), 56. Pastrňák. Střely na branku: 29:46. Diváci: 19.394. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Timashov (oba Toronto), 3. Pastrňák (Boston).

Tampa Bay - Colorado 2:6 (1:1, 0:3, 1:2)
Branky: 18. Gourde, 52. Hedman - 4., 24. a 27. Jost, 26. Landeskog, 47. Kadri, 55. Rantanen. Střely na branku: 46:24. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval dvě branky z 46 střel a úspěšnost zásahů měl 95,65 procent. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Jost, 2. Francouz, 3. C. Wilson (všichni Colorado).

Philadelphia - Dallas 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky: 1. Couturier - 7. Hintz, 14. Lindell, 42. Perry, 59. Heiskanen. Střely na branku: 39:16. Diváci: 18.003. Hvězdy zápasu: 1. Perry, 2. Hintz, 3. Bishop (všichni Dallas).

Pittsburgh - Vegas 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 24. P. Stastny, 59. W. Karlsson, 60. Mark Stone. Střely na branku: 29:24. Diváci: 19.610. Hvězdy zápasu: 1. M. Fleury (Vegas), 2. Jarry (Pittsburgh), 3. W. Karlsson (Vegas).

Columbus - NY Islanders 2:3 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 13. S. Jones, 38. Jenner - 9. Barzal, 17. Dal Colle, 61. B. Nelson. Střely na branku: 36:34. Diváci: 15.276. Hvězdy zápasu: 1. Greiss (NY Islanders), 2. S. Jones (Columbus), 3. B. Nelson (NY Islanders).

Arizona - Ottawa 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Branky: 8. Capobianco, 9. Ekman-Larsson, 30. Garland, 42. Söderberg, 60. Crouse - 43. Naměstnikov, 45. Tierney. Střely na branku: 27:36. Diváci: 17.125. Hvězdy zápasu: 1. Garland, 2. Capobianco, 3. Söderberg (všichni Arizona).

Nashville - Florida 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 50. Josi, 54. Turris - 34. Malgin, 40. Connolly, rozhodující sam. nájezd Trocheck. Střely na branku: 27:30. Diváci: 17.534. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck (Florida), 2. Turris, 3. Ellis (oba Nashville).

Los Angeles - Calgary 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Branky: 2. Toffoli, 21. Carter, 26. Kopitar, 29. Kovalčuk - 58. Backlund z tr. střílení. Střely na branku: 36:24. David Rittich odchytal za Calgary čtyřicet minut, inkasoval čtyři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 85,71 procenta. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Carter, 2. Quick, 3. Martinez (všichni Los Angeles).

San Jose - Buffalo 3:4 (1:1, 0:1, 2:2)
Branky: 16. Meier, 41. Hertl, 43. Sörensen - 13. M. Johansson, 38. Mittelstadt, 43. Skinner, 53. Girgensons. Střely na branku: 32:35. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. M. Johansson, 2. Skinner, 3. S. Reinhart (všichni Buffalo).