Před 60 lety nastoupil v NHL první hráč tmavé pleti Willie O'Ree. Zpočátku čelil urážkám a rasismu

Před 60 lety, 18. ledna 1958, nastoupil v kanadsko-americké NHL první hráč tmavé pleti. Útočník Willie O'Ree tehdy oblékl dres Bostonu Bruins, který vyhrál na ledě Montrealu 3:0. Dnes dvaaosmdesátiletý O'Ree byl v NHL průkopníkem, na následovníka však čekal až do roku 1974, kdy celek Washington Capitals draftoval Mika Marsona.

Montreal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První afroameričan v NHL Willie O'Ree | Foto: NHL.com

Fanoušci na mě křičeli, posílali mě zpět na jih a ptali se, jak je možné, že nesbírám bavlnu. Mně to ale bylo jedno, prostě jsem chtěl být hokejista, řekl později O'Ree, který v NHL strávil dvě sezony.

NHL slaví 100 let. Jak se do její historie zapsali Češi?

Číst článek

Celkem v NHL odehrál 45 utkání a vstřelil čtyři branky. V roce 2003 získal cenu Lestera Patricka ze celoživotní přínos americkému hokeji a o pět let později získal Řád Kanady, nejvyšší možné kanadské ocenění za sportovní přínos.

Zajímavostí je, že až po skončení aktivní kariéry O'Ree přiznal, že v počátcích kariéry byl téměř slepý na jedno oko. 

Jiné zámořské soutěže zaznamenaly výrazně odlišný vývoj. Osmdesát let trvající segregaci v baseballové lize ukončil už v roce 1947 Jackie Robinson, když odehrál první zápas za Brooklyn Dodgers a otevřel tak cestu stovkám dalších hráčů tmavé pleti.

Jakub Grim, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme