Přesně před 25 lety vznikl v NHL tým z Anaheimu. Stanley Cup vyhrál až když změnil jméno, znak i dresy

Přesně před pětadvaceti lety představila zámořská NHL dva nové týmy najednou, kluby z Anaheimu a Floridy. Mnohem úspěšnější je zatím ten první z nich. Mighty Ducks z Anaheimu se poměrně rychle zařadili mezi přední celky slavné hokejové soutěže.

Anaheim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radost hokejistů Anaheimu | Zdroj: Reuters

„Každý se myslí, že hokejový klub byl výsledkem filmu. Opravdu nebyl. Ale pokud chcete tomuhle příběhu věřit, tak ano, natočili jsme film a okamžitě se rozhodli založit klub. Tak to ale nebylo,“ vysvětluje v oficiálním videu NHL bývalý výkonný ředitel společnosti Disney Michael Eisner.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec v NHL poprvé mění dres, z Montrealu jde do Toronta

Číst článek

Prvního března 1993 studio, které proslavily animované filmy, oznámilo, že nový hokejový klub se sídlem v Anaheimu ponese po filmovém vzoru jméno Mighty Ducks. O rok dříve byla totiž natočena stejnojmenná rodinná komedie.

V česku nesla název Šampióni a vyprávěla partě dětí, které z odepsaného hokejového týmu udělají vítězný. Po deseti sezónách v NHL Mighty Ducks došli až do sedmého finálového zápasu, který ale s New Jersey Devils prohráli.

„Pro mě i pro Suzan je to velmi speciální den. Teprve dnes jsme definitvně uzavřeli převod klubu. Koupili jsme Mighty Ducks of Anaheim. Tohle je začátek nové éry.“ oznámil v červnu 2005 na tiskové konferenci Henry Samueli.

Eliášův večer v New Jersey. 'Měl jsem štěstí, že jsem nebyl vyměněný,' říká po vyvěšení dresu

Číst článek

Změna = Stanley Cup

Společně s manželkou se po výluce v NHL stali novými vlastníky klubu z Anaheimu. Opravdu přišla nová éra, nový trenér, nový generální manažer a tým prošel generační proměnou. Před sezónou 2006/2007 klub přejmenovali na Ducks.

Změnilo se logo i dresy. A hned v první sezóně pod novým jménem Anaheim došel do finále Stanley cupu. V něm Ducks porazili Ottawu 4:1 na zápasy.

„Častokrát jsem si říkal, jestli si mi to vůbec někdy povede. Patnáct let, přes tisíc zápasů. Poslední dvě nebo tři minuty jsem na střídačce brečel. Byl jsem tak šťastný. Na tenhle okamžik jsem čekal tak dlouho. Je to splněný sen,“ těžko hledal slova po zisku Stanley cupu Teemu Selänne.

Útočník, kterému se přezdívalo Finský blesk, je nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem v historii klubu. I proto Ducks před třemi lety číslo 8, které Selänne nosil, vyřadili. Téhle pocty se dostalo jen jemu. Klubem sídlícím v Kalifornii prošlo i dvanáct českých hokejistů. Pavla Trnku a Petra Sýkoru si zřejmě budou fanoušci Ducks pamatovat nejvíc.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme