Prsten za Stanley Cup je ruční práce za desetitisíce dolarů. Jsou pořád větší a těžší, říká Šlégr

Když hokejisté vyhrají Stanley Cup, chvíli s ním slaví na ledě, pak ho každý z hráčů dostane na den domů a musí ho vrátit. Za vítězství v NHL se ale dává ještě další věc. Triumf v nejlepší lize připomíná vítězům prsten.

Chicago/USA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prsten pro vítěze Stanley Cupu za rok 2016

Letos je za námi stá sezona v NHL a kromě samotného hokeje se vyvíjí i prsteny. Jsou stále větší a propracovanější, hodnotu mají kolem 30 tisíc dolarů, tedy přes 700 tisíc korun a na proces výroby se můžete podívat třeba na klubové televizi Chicaga, kde popisují výrobu prstenu krok po kroku.

Nejprve vznikne vosková forma, ta se pak v uvozovkách obalí slitinou několika kovů. Prsteny se vyrábí třeba i z bílého nebo žlutého zlata. Pak je třeba tuto variantu "na hrubo" vybrousit. Doplnit jméno a číslo, znak klubu a pak osadit diamanty.

Vše se vyrábí ručně, každý prsten zvlášť. Někdy je na prstenu i více než čtyři sta malých kousků. Usazují se pinzetou, po jednom a pro celý tým. Po dalším čistění a broušení pak vznikne prsten pro vítěze Stanley Cupu.

„Jsou čím dál tím větší," říká Jiří Šlégr, který Stanley Cup vyhrál s Detroitem a vídá i ty, které v dalších letech získali další hokejisté.

V prvním kole draftu NHL uspěli dva Češi. Nečase si vybrala Carolina, Chytila New York Rangers

Číst článek

„Prsten za Stanley Cup mám doma. A jak se vyrábí? Když jsme si dělali prsteny po Naganu, byl jsem ten, co to organizoval. Oslovoval jsem firmu, která dělala prsteny za Stanley Cup pro Pittsburgh a za Super Bowl. Určitě je to zajímavá věc," vysvětluje.

„Tehdy jsem připravoval návrhy, oslovoval jsem kluky po celé zeměkouli, aby to schválili, co všechno tam budeme mít. Taky i to, kolik nás to bude stát," vzpomíná Jiří Šlégr.

„Rozdíl mezi olympijským prstenem a tím za Stanley Cup je především ve velikosti. My jsme ho dělali tak, aby byl nositelný, prsteny za Stanley Cup jsou monstrózní. Člověk si to může vzít jen na nějaké společenské akce, které se týkají hokeje. Na každodenní nošení je to přehnané," říká Šlégr.

František Kuna, vm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme