Roli při výběru týmu v NHL hraje i počasí. Zima a sníh příliš nelákají

NHL se vyrovnává. Může za to mimo jiné platový strop. V něčem si ale hokejové kluby ve Spojených státech a Kanadě nikdy rovné nebudou. Mluvíme o tom, co můžou hráčům nabídnout kromě platu, tedy vyžití v městě a třeba také příjemné počasí. Rozdíly jsou v tomto ohledu hodně velké a i slunce nebo mrazy mohou někoho ovlivnit přemýšlení, kde pro další sezonu podepsat smlouvu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejisté Winnipegu, jednoho z nejchladnějších míst v NHL | Zdroj: Reuters
Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen plat a role v týmu může hrát roli při rozhodování hráče, s jakým klubem v NHL podepíše smlouvu. Proč se některým hráčům nechce třeba do Winnipegu, vysvětlí František Kuna

„Winnipeg je město, kde může být i -50 stupňů. Pro manželky tam vyloženě není co dělat. Je to menší město, je to kanadský město,“ říká Radiožurnálu Vladimír Havlůj, evropský skaut Winnipegu.

„U mladých hráčů to velkou roli nehraje, protože těm nic jiného nezbývá. Ti jsou draftování a musí se s tím vypořádat. U starších hráčů ale stoprocentně,“ potvrzuje Havlůj.

Když se kouknete na předpověď počasí teď, nabízí město zhruba uprostřed Kanady příjemných 25 až 30 stupňů. Jenomže sezona NHL začne až v říjnu a pak přijdou mrazy, do kterých se zkušenějším nechce.

Neobvyklá brigáda. Vladimír Havlůj od 19 let hledá hokejové talenty pro NHL

Číst článek

„Klub se snaží podepsat volného hráče a ten hráč má za sebou nějakou kariéru, je zhruba v půlce. To znamená, že má co nabídnout, ale zároveň i nějaká očekávání, má rodinu a je z Ameriky. Takovým hráčům se moc do našeho města nechce. Je trochu rozdíl Toronto a Winnipeg,“ přiznává skaut.

Ve Winnipegu se Havlůj mohl potkat třeba s jiným Čechem, kterého může znát z kladenského zimního stadionu. Útočník Michael Frolík má za sebou víc hokejových štací po NHL, včetně dvouleté zastávky právě ve studeném Winnipegu.

„Ten Winnipeg není úplně ideální, ideální na život, ale po hokejové stránce jsem tam byl velice spokojený. Je to samozřejmě trochu těžší, když máte rodinu. S dětmi v -40 se toho venku asi moc dělat nedá. Jedno hledisko to může být, ale když vám dají slušné peníze, tak proč by se to nepodepsalo,“ vysvětluje Frolík.

Teď se usadil v místě, kde také víc upotřebí mrkev a hrnec na výzdobu sněhuláka než plavky, v Calgary. Dvě sezony už tam odehrál, další tři má ve smlouvě. Když ale půjdeme jeho kariérou nazpátek, najdeme tam tři roky na Floridě, která ho draftovala. A právě na jihovýchodě země, jak je známo, ještě nedávno hrál Jaromír Jágr.

Největší zájem má Kladno. Jeho majitel asi ví, co chce, žertoval Jágr

Číst článek

„Je lepší začínat sezónu, když svítí sluníčko a je plus 30 stupňů než začínat sezónu, když je plus deset. Má to ohromnou výhodu, že když máš špatnou náladu nebo se ti něco nepovede, tak ráno vstaneš a máš plus 30 stupňů,“ mluvil na toto téma český hokejista pro Radiožurnál při svém působení na Floridě.

„Neřeším to. Na druhou stranu nečekal jsem, že to bude tak těžký nějakým způsobem sehnat práci v NHL,“ dodává nyní Jágr, který je stále bez smlouvy.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme