Novým šéfem Mezinárodní hokejové federace je Tardif, český kandidát Bříza je viceprezidentem

Novým předsedou Mezinárodní hokejové federace byl zvolen Francouz Luc Tardif. Osmašedesátiletý kanadský rodák vystřídá ve funkci Švýcara Reného Fasela, který vedl IIHF dlouhých 27 let. Český kandidát Petr Bříza ve volbách nového šéfa IIHF na kongresu v Petrohradu neuspěl, byl však zvolen prvním místopředsedou.

Petrohrad (Aktualizováno: 13:13 25. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luc Tardif | Foto: Kevin Domas | Zdroj: Reuters

Bývalý reprezentační brankář naváže na Miroslava Šubrta, dosud nejvýše postaveného českého funkcionáře ve světovém hokeji, jenž byl viceprezidentem IIHF v letech 1969 až 2003.

Vizitka Luca Tardifa

- narodil se 23. března 1953 v Quebecu

- jako hokejista hrál v Evropě za Brusel či francouzské Chamonix a Rouen 

- čtyřnásobný držitel titulu nejlepšího střelce francouské hokejové ligy

- aktivní hokejovou kariéru ukončil v roce 1990

- od března 2006 prezidentem Francouské hokejové federace

- od roku 2012 členem rady IIHF

- od roku 2016 je předsedou finanční rady IIHF

Ve volbách nového prezidenta vypadl Bříza hned v prvním kole, v němž získal jen osm ze 103 hlasů. Po něm byli postupně vyřazeni Dán Henrik Bach Nielsen a Bělorus Sergej Gončarov. Tardif v závěrečném kole volby díky 67 hlasům jasně porazil Němce Franze Reindla, který jich získal 39.

„Mám jen své odhodlání, šílenou vášeň pro tenhle sport, smysl pro týmovou práci, respekt k lidem a upřímnost, kterou mohu nabídnout. Věřte mi, že udělám vše pro to, abych naplnil vaše očekávání,“ uvedl po svém zvolení Tardif, který stojí od roku 2006 v čele francouzského hokeje. Od roku 2012 byl členem Rady IIHF, kde zastával funkci pokladníka.

„Jsem připraven náš sport propagovat, chránit ho, připravit na budoucnost a hlavně jej důstojně reprezentovat. Líbí se mi věta: Sám jdeš rychleji, ale společně jdeš dál. Rozvoj našeho sportu je tím hlavním cílem, kterého plánujeme dosáhnout,“ prohlásil nový hokejový šéf.

S hokejem začal Tardif v rodné Kanadě, ale většinu hráčské kariéry strávil v Evropě. Nastupoval v nizozemské, belgické a francouzské lize, kde v roce 1990 slavil s Rouen mistrovský titul.

Bříza dostal při volbě prvního místopředsedy přednost před Nielsenem a Kanaďanem Bobem Nicholsonem. Ve druhém kole obdržel 70 hlasů, zatímco Nicholson jen 33. Kanadský funkcionář následně obhájil post místopředsedy za Ameriku.

Funkci místopředsedy zastává Bříza i v českém hokejovém svazu. V IIHF byl od roku 2016 členem rady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme