‚Big Ned‘ slaví 75. narozeniny. Václav Nedomanský bouřlivě slavil výhru nad Sověty, po letech emigroval

Byl to první Čechoslovák, který v NHL nastřílel hattrick. Přitom to mohlo být daleko dřív, kdyby se hokejista Václav Nedomanský nerozhodl pro emigraci až ve třiceti letech.

Toronto, Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Nedomanský ukazuje dres, ve kterém hrál a získal titul mistra světa v roce 1972. | Foto: Jaroslav Legner | Zdroj: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

„Vždycky si na hřišti představuju, kde se odehrála ta situace. Kde Václav Nedomaský zboural branku,“ vzpomíná pro Radiožurnál komentátor České televize Robert Záruba v hale Hovet ve Stockholmu, jak Nedomanský lomcoval s brankou po gólu do sítě Sovětů.

Vše jde podle plánu, ujišťovali celníci. Fingovaná dovolená prošla, hokejisté emigrovali z ČSSR

Číst článek

Byl březen 1969. Půl roku po okupaci. Šampionát se měl původně konat v Československu, ale kvůli vpádu vojsk byl přesunut a původní předpokládaní hostitelé vybojovali bronz a dvě výhry nad Sovětským Svazem. Pět let poté Nedomanský emigroval.

„Je to dlouhodobý proces, nedá se to jen tak popsal. Hodně lidí bylo nespolehlivých, měli různé výmluvy, nikdo nebyl schopný něco jednoznačně říct,“ vzpomínal Nedomanský na Světovém poháru v Torontu.

Má na co vzpomínat. Třeba na útěk přes Švýcarsko do Kanady, na hraniční přechod Mikulov a emigračního komplice:

„Já jel 1. června, Venda 2. Jel jsem první a znal jsem celníky, tak jsem jim řekl, že Venca jede za mnou, jedeme na dovolenou a ať mu nedělají, žádné potíže. Řekli ‚Pane Farda, nebojte se, všechno proběhne‘,“ smál se Richard Farda.

„Bylo to důležité a nutné. Moje kariéra v Československu byla u konce. Nebyla jiná možnost, protože hokejový svaz nebyl ochotný jednat. Udělal jsem rozhodnutí, které bylo důležité pro naší rodinu. Bude o tom filmový dokument,“ plánuje Václav Nedomanský.

Václav Nedomanský bude mít dokument o hokejovém životě, jmenovat se bude Big Ned. Bude plný historických záběrů. Dohromady ho dává syn Václava Nedomanskjého, kterému byly při emigraci 3 roky.

Dokument Big Ned může dát svému otci trošku opožděně k 75. narozeninám, které Václav Nedomanský slaví.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme