Vše jde podle plánu, ujišťovali celníci. Fingovaná dovolená prošla, hokejisté emigrovali z ČSSR

Komunistickému režimu se vzepřelo mnoho hráčů, jedním velkým hrdinou byl v zámoří – dnes už 73letý – Václav Nedomanský. A k útěku mu v roce 1974 pomohl i jeho kamarád Richard Farda. V týdnu, kdy začne mistrovství světa v hokeji, sledujte na Radiožurnálu seriál o hokejistech, kteří emigrovali.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Farda, bývalý hokejista, který emigroval do Toronta

Richard Farda, bývalý hokejista, který emigroval do Toronta | Foto: Český rozhlas, Český rozhlas, Wikipedia, koláž | Zdroj: Wikimedia Commons

„Jeli jsme přes Mikulov. Já prvního června, Venca druhého. Znal jsem celníky, tak jsem jim řekl, aby mu nedělali žádné potíže. Odpověděli mi, ať se nebojím, vše je podle plánu. Tak jsme se dostali do Curychu," vypráví Richard Farda, který se stal komplicem Václava Nedomanského při útěku z republiky.

Jejich hokejová kariéra v Československu tehdy byla u konce. Jak Nedomanský vzpomíná, nedostal jiné možnosti než emigraci. „Hokejový svaz nebyl ochotný mě pustit, takže jsem udělal důležité rozhodnutí," říká Nedomanský, který do Švýcarska s kamarádem Fardou odcestoval v létě roku 1974. Rozhodnutí trochu komplikoval povolávací rozkaz do Dukly Jihlava.

„To se stalo týden před odjezdem. Říkal jsem mu, aby se okamžitě sbalil a u pana Štrougala (tehdejší předseda vlády – pozn. red.) nahlásil, že jede na dovolenou a potřebuje alespoň měsíční odklad," popisuje Farda. Štrougal nakonec tomuto přání vyhověl. Nástup do Jihlavy odsunul Nedomanskému až k 1. srpnu.

Bratr měl v Brně problémy

Fingovaná dovolená ve Švýcarsku tak slavila úspěch. Oba emigranti byli v Československu samozřejmě odsouzeni. Nedomanský vojenským tribunálem na dva a půl roku, Farda běžným soudem na osmnáct měsíců. Bratr druhého jmenovaného měl později v Československu problémy. „Nedovolili mu studovat na hokejového trenéra. Kdekoli v Brně uvedl své jméno, otáčeli se k němu zády," vypráví Farda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vše jde podle plánu, ujišťovali celníci. Farda s Nedomanským fingovali dovolenou útěk z ČSSR. Natáčel František Kuna

Jeho cesta vedla společně s Nedomanským do Toronta, ale už ve Švýcarsku oba narazili na až moc vstřícné lidi. „O každém mém kroku v Curychu hned v Čechách věděli," vzpomíná Farda, sám bývalý hokejový útočník. Svou kariéru nakonec až do NHL, na rozdíl od Nedomanského, nedotáhl. Na její poslední roky se vrátil do Švýcarska, kde hrál za Ženevu a Curych.

Později se také vrátil do Česka, kde se stal hokejovým trenérem. Zato Nedomanský se připravuje na svou novou roli. Stal se totiž skautem nového týmu NHL Vegas Golden Knights. O své cestě do zámoří ale připravuje společně se synem dokument. On ani Farda už ale před nikým utíkat nemusí.

František Kuna, sob Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme