Vzestup jihokorejských hokejistů? Pomohly zámořské posily a hrozba neúčasti na domácí olympiádě

Hokejisté Jižní Koreje jsou blízko historickému úspěchu. Asijský tým, na který narazí česká reprezentace na olympiádě v Pchjongčchangu, může v pátek postoupit do elitní skupiny mistrovství světa. Za velkým výkonnostním skokem stojí zámořské posily a také hrozba předsedy Mezinárodní hokejové federace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejky v akci | Foto: David Kalvas | Zdroj: Český rozhlas

Ještě před pár lety hokejově exotická Jižní Korea dokázala v týdnu na šampionátu I. divize v Kyjevě porazit Kazachstán a Maďarsko - tedy týmy, které loni spadly z elitní skupiny mistrovství světa.

Vzestup asijského týmu začal v době, kdy byla Pchjongčchangu přidělena zimní olympiáda 2018 a šéf světového hokeje René Fasel Jihokorejcům pohrozil, že buď se zlepší, nebo na domácích olympijských hrách nebudou hrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jižní Korea patří v hokeji mezi exotické země, přesto může tamní reprezentace potvrdit svůj vzestup historickým úspěchem

„Je to pro ně nový, naprosto neznámý sport. Prostě když se řeknou brusle, tak to znamená rychlobruslení a krasobruslení. Myslím, že je pro ně obrovský úspěch, že se vůbec olympijských her zúčastní,“ přibližuje pro Radiožurnál pozici hokeje v Jižní Koreji bývalý hráč a trenér pražské Sparty Patrik Martinec, který teď vede tým Anjangu Halla, kde působí většina jihokorejských reprezentantů.

„Nemáme moc zkušeností, a tak potřebujeme hráče z hokejově vyspělých zemí, abychom se zlepšovali. Je pro nás velmi dobře, když přijde někdo ze zámoří a přispěje ke zlepšení celého týmu.“

A slova hokejisty Kim Bum-jina pro jihokorejskou televizi potvrzuje pohled na tamní reprezentační soupisku, kde je pět naturalizovaných Kanaďanů a jeden Američan.

„Je to pro mě hodně zvláštní zkušenost. Vůbec jsem nevěděl, co můžu čekat, když jsem do toho šel. Byl to ale dobrý krok a jsem šťastný, že si můžu zahrát hokej na mezinárodní úrovni proti zemím z celého světa,“ doplňuje původem Kanaďan Brock Radunske - historicky první hráč jihokorejského národního týmu, bez tamních kořenů.

Hráči NHL na olympiádě nejsou samozřejmost, poprvé přijeli až do Nagana

Číst článek

Ani příliv hráčů ze zámoří ale podle Patrika Martince nemůže tak rychle přiblížit Jižní Koreu elitním týmům: „Vidím, jak se zlepšují každým dnem, ale znám jejich level. Musí to pro ně být obrovský zážitek.“

V únoru se tak Jihokorejci utkají na domácí olympiádě s Českem, Kanadou a Švýcarskem. Jestli postoupí na světový šampionát v Dánsku, bude jasné v pátek večer. 

Jakub Marek, niš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme