Z NHL ke slovenské policii. Končím s kariérou, začnu jako pochůzkář, rozhodl se bývalý hokejista

V jednatřiceti letech by si mohl ještě několik sezon vydělávat hokejem. Hokejista Boris Valábik má odehráno 80 zápasů v NHL a působil i v Kometě, v tomto roce se ale rozhodl k radikální změně a zapsal se doma na Slovensku do policejní školy. V rozhovoru pro Denník N vysvětluje svou motivaci a zvenčí komentuje slovenský i český hokej, včetně kritiky trenérů.

Nitra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V NHL oblékal Boris Valábik dres Atlanty Trashers, jeho aktuálním dresem je uniforma slovenské policie | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Rozhodl jsem se rychle. S hokejem jsem skončil začátkem tohoto roku. O tři měsíce později už jsem byl studentem Střední odborné školy policejního sboru. Myslím, že je velmi důležité, aby profesionální sportovec po skončení kariéry nezůstal sedět doma, aby si našel motivaci něco dělat. Takovou změnu by tělo ani hlava nemuseli snést,“ vysvětluje Boris Valábik ve zpovědi pro Denník N.

Hokej děti nejlíp připraví na život, říká Jágr. Situace okolo jeho angažmá se mění každý den

Číst článek

Urostlý Slovák nevystupuje jako velká hokejová hvězda. V legraci vzpomíná, jak s Ondřejem Pavelcem během angažmá v Atlantě předstíral, že je zahraniční student a ne hokejista. Někteří jeho bývalí spolužáci pracují u policie, kterou bývalý obránce vždy respektoval. A tak se rozhodl do ní vstoupit.

„Pokud půjde všechno hladce, koncem roku bych mohl být ve výkonu služby. Začnu úplně od začátku, hlídkovou činností. Budu dělat to, co mi řeknou, abych dělal. Žádné 'tohle dělat nebudu, protože jsem hrál hokej'. To nejsem já. Už nejsem hokejista, jsem strážmistr Boris Valábik,“ říká rezolutně budoucí policista z Nitry.

Jeho fyzické parametry - přes 190 centimetrů a 110 kilo - ho v hokeji předurčily ke kariéře obránce. Prošel všemi slovenskými juniorskými reprezentacemi. Atlanta Trashers ho draftovala z desátého místa, jen chvíli po Ovečkinovi s Malkinem, před Radulovem či Mikem Greenem.

Jenže ve slavné NHL odehrál jen 80 zápasů, brzdila ho častá a vleklá zranění především vazů v koleni.

V policii je perspektiva, v hokeji ne

Po návratu do Evropy hrál na Slovensku, v Česku za Komentu, v Rakousku i ve Velké Británii. Vydělávat hokejem by si mohl další roky.

Proč tedy kariéra policisty? „Hodně lidí se diví, proč jsem to udělal. Vidí většinou jen peníze, pozornost médií a rozdávání podpisů. Ale na tom jsem si nikdy nezakládal tolik, abych mohl dělat něco, co by mě nenaplňovalo. Abych někde vydržel, potřebuji před sebou mít perspektivu.  V policii ji mám, v hokeji už nebyla.“

Po dokončení střední policejní školy totiž Valábik chce dálkově pokračovat na vysoké. I u policie má, stejně jako v hokeji, vysoké ambice.

K hokeji se aktuálně vracet nehodlá, ani k roli hráče, ani jako funkcionář v měnícím se hokejovém svazu. Při srovnávání slovenského a zámořského hokeje totiž otevřeně říká, že na Slovensku „zaspali dobu“.

Hlavní důvod vidí v trenérech a jejich nedostatečném vzdělání. Zatímco v Atlantě dostávali hráči podrobné taktické analýzy a měli přesně určené role, u východních sousedů se cení především ti, kteří se zapisují do střeleckých statistik.

'Filc nekoučuje, Venera o hokeji nic neví'

Největší vinu na tom dává trenérům a nebojí se jmenovitě kritizovat i známé kouče. Ze Slovenska Jána Filca, který byl například u zápasu o třetí místo na olympijských hrách ve Vancouveru.

„Není to tak, že by kluci ztratili bronz, on jim ho ztratil neexistujícím koučingem. Neuměl rozdělit úkoly, poskládat pětky, na přesilovky i oslabení posílal ty samé hráče. Nechápu, jak někdo na jeho úrovni mohl trénovat Slovenko na olympiádě,“ diví se.

Když hrál v Kometě, zase hrál pod Zdeňkem Venerou, který byl třikrát vyhlášen nejlepším koučem extraligy. „O hokeji nic nevěděl, nenechal bych ho trénovat ani děti. Kterýkoli z mých současných kolegů by byl lepší než on,“ říká Valábik.

Nyní už jsou jeho týmem policisté, první ostrý start v novém dresu, policejní uniformě, čeká Borise Valábika zřejmě ještě v tomto roce.

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme