Hokejisté Finska postoupili do finále Světového poháru

Hokejisté Spojených států neobhájí vítězství ve Světovém poháru z roku 1996. V semifinále totiž prohráli v St. Paulu s Finskem 1:2, když rozhodující gól vstřelil tři minuty před koncem kapitán finského výběru Saku Koivu. Ve finále, které je na programu ve středu v 1:00 SELČ v Torontu, se Finsko střetne s vítězem duelu mezi Kanadou a Českou republikou.

hokejový zápas

hokejový zápas | Foto: EPA

Úvodní část přinesla opatrný hokej a na šance čekali diváci ve vyprodané hale dlouho marně. Finové sice měli jako první možnost přesilové hry při vyloučení Rafalskiho, ale neprosadili se. Při následné početní převaze Američanů se dostal do dobré střelecké pozice obránce Leetch, zamířil však těsně vedle. Cestu do branky si nenašla ani Timonenova tečovaná rána při další přesilovce Finů. První část však byla celkově na střelecké pokusy chudá; Kiprusoff si připsal jen tři zásahy, Esche čtyři.

Podobný obraz hry byl k vidění i v úvodu druhé části. Až v 28. minutě zahrozil dvakrát Američan Smolinski, ale brankář Kiprusoff obě situace s přehledem vyřešil. Seveřané potom nedokázali nic vytěžit ani ze své třetí přesilové hry, naopak domácí hráči vyloučení Jarkka Ruutua potrestali. Gomez našel křižnou přihrávkou před brankou úplně volného Weighta a útočníkovi St. Louis stačilo puk jen doklepnout. Šanci na vyrovnání nevyužil ještě v druhé části Selänne, který mířil jen do Escheho betonů.

V úvodu závěrečné třetiny Saku Koivu ještě neměl přesnou mušku, ale v 46. minutě se již Finové dočkali. Po Numminenově střele se kotouč odrazil k Jokinenovi, který ho pohotově poslal za Escheho záda. Čekání na chybu soupeře se vyplatilo Finům. Saku Koivu zůstal osamocený u levé tyčky Escheho svatyně, dostal křižnou přihrávku od Väänänena a rozhodl. Šokovaní Američané dostali vzápětí výhodu přesilové hry po Bergově faulu, ale Kiprusoff dokazoval i při závěrečné power play své kvality. Poté, co letos dovedl Calgary do finále Stanleyova poháru, povedl se mu stejný kousek i na tomto prestižním turnaji.

Finsko - USA 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 46. Jokinen (Numminen, T. Ruutu), 57. S. Koivu (Väänänen) - 33. Weight (Gomez, Martin)
Rozhodčí: Joanette (Kan.), Koharski (USA) - G. Devorski, Lazarowich (oba Kan.)
Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1
Diváci: 18.064

Finsko: Miikka Kiprusoff - Numminen, Timonen, Berg, Salo, Lydman, Väänänen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - Jokinen, T. Ruutu, Peltonen - Eloranta, N. Kapanen, Hentunen - Nieminen, Hahl, J. Ruutu. Trenér: Raimo Summanen

USA: Esche - Chelios, Klee, Leetch, Miller, Martin, Rafalski - Tkachuk, Modano, Guerin - Smolinski, Weight, Amonte - Drury, Gomez, J. Blake - Konowalchuk, Halpern, Langenbrunner. Trenér: Ron Wilson