Hokejisté Plzně senzačně vyřadili Pardubice

Obrovské překvapení se zrodilo ve čtvrtfinále hokejového play off. Postarali se o něj hokejisté Plzně, kteří dokázali v sedmém zápase zvítězil na ledě favorizovaných Pardubic 5:1 a sérii vyhráli 4:3. Poprvé v historii extraligy tak nejlepší tým základní části skončil hned ve čtvrtfinále. Třetími semifinalisty se stali hráči Zlína, kteří v rozhodujícím sedmém duelu zdolali Třinec 2:0 a sérii získali poměrem 4:3.

Tipsport extraliga

Tipsport extraliga | Foto: Hokej.cz

Vítězství týmu, který si účast mezi elitní osmičkou zajistil až v posledním kole základní části, potvrdil dvěma góly slovenský útočník Dušan Andrašovský. Pro Pardubice sezóna skončila, poprvé v samostatné české extralize se mezi nejlepší čtyři probojovalo osmé mužstvo po dlouhodobé části. V semifinále čeká Západočechy Zlín.

Plzni dokonale vyšel vstup do zápasu: už ve dvacáté sekundě otevřel skóre Josef Straka. V páté minutě zvýšil na 2:0 jeho jmenovec Michal při dvojnásobné přesilovce. Další šance zlikvidovali oba brankáři - znovu skvělý Málek na straně hostů a domácí Adam Svoboda. Málek podržel svůj tým i ve 25. minutě, kdy Lubinovu střelu zastavil na brankové čáře. Pardubičtí reklamovali gól, ale sudí ho po poradě s videorozhodčím neuznali. Poté trefil Mikeska tyř, ale ve 28. minutě už Kudrna v početní převaze snížil. Jenže ani to domácím nepomohlo. Naopak výhodu čtyř proti třem využil Andrašovský a vrátil Plzni dvoubrankový náskok. Ve 37. minutě měl možnost snížit Divíšek, ale netrefil prázdnou branku. Naopak Andrašovský zvýšil už na 4:1. Pardubice poté hrály 69 vteřin přesilovou hru pěti proti třem, ale Mudroch trefil jen tyč. Sedm minut před koncem zasadil domácím pátou ránu Vostřák. Brankář Roman Málek podpořil vyřazení největšího favorita extraligy jedenatřiceti úspěšnými zákroky a stejně jako loni ve finále se Slavií dokázal i letos vyhrát v Pardubicích rozhodující sedmý zápas.

Třetím semifinalistou se stal Zlín, který zvítězil nad Třincem 2:0. Mezi nejlepší čtyřku se Medvědi dostali po roční přestávce. O výhře domácích rozhodl v přesilovce Martin Hamrlík, postup pečetil v závěrečné power play Ocelářů Jaroslav Balaštík. V brance Hamé se objevil Igor Murín, který v minulých dnech bojoval s nachlazením a den před zápasem dokonce netrénoval. Slovenský gólman však zejména v první třetině moc práce neměl. Třinec se spoléhal na obranu a v první třetině přežil i největší šance Jenáčka při přesilové hře. Převaha Zlína pokračovala i ve druhé třetině, ale jeho útočníci naráželi na pevnou obranu Severomoravanů v čele s pozorným brankářem Vojtkem. V závěru druhé třetiny se ale vyprodaný stadión Luďka Čajky přece jen dočkal. Na trestné lavici seděl Zadina a Hamrlíkova střela prošla Vojtkovi mezi betony. Vyrovnat mohl Kropáč, ale Murín si s jeho pokusem poradil. S přibývajícím časem se Hamé začali více soustředit na obranu a svůj těsný náskok uhájili i při téměř dvouminutové třinecké power play. Vítězství Zlína pečetil do prázdné branky 21 sekund před koncem Balaštík.

O posledním semifinalistovi se rozhodne v neděli, kdy je na programu rozhodující sedmé utkání mezi Znojemskými Orly a pražskou Slavií.

Čtvrtfinále - 7. zápasy:

Moeller Pardubice - Lasselsberger Plzeň 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Jaroslav Kudrna (Lubina) - 1. J. Straka (Paroulek), 5. M. Straka (Vostřák, Výborný), 36. Andrašovský (J. Straka, Cartelli), 39. Andrašovský (Paroulek, J. Straka), 53. Vostřák
Rozhodčí: Minář, Venglář - Bádal, Pouzar
Vyloučení: 6:8, navíc Paroulek (Plzeň) 10 min. Využití: 1:2
Diváci: 9165 (vyprodáno)
Konečný stav série: 3:4

Pardubice: A. Svoboda - Luža, Duben, M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Linhart, Pácal - Jaroslav Kudrna, Mikeska, Lubina - Průcha, Dopita, T. Blažek - P. Sýkora, T. Divíšek, Pištek - Razingar, Koukal, S. Procházka. Trenéři: Říha, Seidl

Plzeň: Málek - Cartelli, Výborný, Mazanec, Krajíček, Nedoma, Kubeš - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Dvořák, Špaňhel, Kracík. Trenéři: Přerost, Kučera

Hamé Zlín - Oceláři Třinec 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávka: 39. Hamrlík (Balaštík), 60. Balaštík