Hokejisté podlehli Finům a skončili třetí

Český výběr prohrál v závěrečném vystoupení na Channel One Cupu v Rusku s Finskem 2:5. Vývojem skóre se duel nápadně podobal sobotnímu vystoupení proti Rusku. Tým Vladimíra Růžičky opět úspěšně dotáhl v průběhu druhé třetiny dvoubrankové manko, ale těsně před koncem druhé části inkasoval. V tabulce turnaje tak skončili reprezentanti předposlední za Rusy a Finy.

z utkání Česko - Finsko na turnaji Channel One Cup

z utkání Česko - Finsko na turnaji Channel One Cup | Zdroj: ČTK

Úvodní třetina se reprezentantům opět nevydařila. Vývoji utkání určily ráz hlavně přesilové hry, kterých využili více Seveřané. Poprvé už v 9. minutě, kdy se z vrcholu kruhů trefil nad lapačku gólmana Saláka trefil obránce Niskala. O dvě minuty později zařídili studenou sprchu pro český tým ruští rozhodčí, kteří poslali Čechy do tří. Dvojnásobnou přesilovku ale Finové nevyužili a naopak trnuli při střele Hlinky, která mířila jen těsně mimo. Dvě sekundy před koncem druhé části vyloučili ruští rozhodčí hned 2 české hráče a Finové další přesilovku 5 na 3 využili. Niskelovu střelu tečoval nad pravý beton vlastního brankáře Vašiček.

V pokračujícím oslabení jeli Klepiš s Hlinkou na jediného Fina, ale střelu slávistického útočníka Lassila vyrazil. O chvíli později byla vyloučena finská lavička za příliš mnoho hráčů na ledě a třetí přesilovou hru v zápase český tým využil. Hlinka si vyměnil puk s Klepišem a zamířil mezi nohy gólmana - 1:2. Zajímavé utkání kazil metr hlavních rozhodčí, kteří vylučovali až příliš. Po úspěšně přečkané přesilovce 5 na 3, kdy na trestné lavici seděli hned 4 čeští hráči, začali hlavní arbitři oslabovat finský tým. Dvojnásobnou početní výhodu v 36. minutě využil přesnou střelou nad Lassilovo rameno Rolinek.

Vyrovnaný stav vydržel pouze 5 minut. Po křižné přihrávce Laineho se trefil nad Salákovu Lapačku Seikola. Český tým se snažil ve třetí třetině vyrovnat, ale Finové bránili ve všech hráčích, což český tým nezvládl překonat. Ve snaze probít se k puku naopak Češi faulovali a přesilovkou kombinaci zakončil do prázdné branky Sahlstedt. V závěru pak pojistil výhru samostatnou akcí Voutilainen.

Česká republika - Finsko 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 26. Hlinka (Klepiš), 34. Rolinek (Blaťák) - 9. Niskala (Voutilainen, Seikola), 22. Niskala (Kuusela), 39. Seikola (Laine, Voutilainen), 47. Sahlstedt (Kuusela, Aalto), 55. Voutilainen (Niskala). Rozhodčí: Bulanov, Kulakov - Šeljanin, Sivov (všichni Rus.). Vyloučení: 10:11, navíc Čermák (ČR) 10 min. Využití: 2:3. Diváci: 3000.

Česká republika: Salák - Pilař, Čáslava, Sičák, Krstev, Kutlák, Blaťák, Zíb - Čermák, Hlinka, Klepiš - Irgl, Marek, Rolinek - Vampola, Vašíček, Hořava - Lukeš, Červenka, Starý - od 21. navíc Květoň. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Finsko: Lassila - Aalto, Mäenpää, Jaakola, Saravo, Mäntylä, Niskala, Seikola, Vallin - Kuusela, Sahlstedt, Koivisto - Anttila, Komarov, Koskenkorva - Kuhta, Lehterä, Voutilainen - Rita, Pakaslahti, Laine. Trenér: Jukka Jalonen.

Rusko - Švédsko 6:2 (1:0, 2:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 18. Michnov, 31. Těreščenko (Proškin, Morozov), 40. Aťjušov (Mozjakin, Zinovjev), 41. Zaripov (Nikulin, Morozov), 42. Mozjakin (Sušinskij), 53. Kuljaš (Michnov, Ščastlivyj) - 50. Eriksson (Akerman, Fransson), 55. Eriksson (Omark, Harju). Rozhodčí: Minář, Šindler (oba ČR) - Birin, Medvěděv (Rus.). Vyloučení: 7:10. Využití: 3:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 14000.