Hokejisté skončili v Euro Hockey Tour poslední

Čeští hokejoví reprezentanti prohráli ve Stockholmu také čtvrtý zápas. V souboji o konečné třetí místo v sérii Euro Hockey Tour podlehli Finsku 2:3 a stejně jako v předchozích dvou letech skončili v soutěži čtyř evropských zemí poslední.

Švédské hokejové hry

Švédské hokejové hry | Zdroj: ČTK

Čeští hokejisté, v jejichž sestavě se nakonec nečekaně objevil místo nemocného Hořavy Kracík, začali utkání aktivně. Poprvé se jim ve Stockholmi podařilo dát první gól zápasu. V deváté minutě prostřelil Prorok gólmana Norrenu a Česko vedlo. Češi pak dostali výhodu přesilovky pět na tři, ale Finové se ubránili. Přesto inkasovali podruhé. Štefan přihrál od mantinelu Balaštíkovi a spolupráce dvou posil z NHL skončila úspěchem. Útočník Columbusu se tak dočkal svého jubilejního desátého gólu v dresu národního týmu. Vzápětí mohl přidat třetí branku obránce Novák, jeho střela od modré ale skončila na horní tyčce. A Češi toho později litovali. Přestože odehráli svou nejlepší dvacetiminutovku v Globe Areně, další úspěch už nepřidali a Finové v druhé třetině zápas otočili. Své role si prohodili i brankáři. Zatímco v úvodu byl v permanenci Norrena a Svoboda si připsal jen čtyři zákroky, po přestávce bylo všechno jinak.

Čech zastavil unikajícího Ritu jen za cenu faulu a švédský rozhodčí nařídil trestné střílení, kterého se ujal nejzkušenější hráč soupeře Peltonen a nezaváhal. O dvě minuty později už bylo vyrovnáno, když Hentunen tečoval Söderholmovo nahození od modré čáry mimo Svobodův dosah. Obrat mohl krátce nato dokonat Valtonen, jenž protlačil puk mezi betony gólmana švédské Timry, avšak těsně minul branku. Tolik štěstí už Svoboda neměl v 39. minutě, kdy se ve středním pásmu nedohodli Blaťák s Balaštíkem na odehrání kotouče do bezpečí a Rita toho využil ke vstřelení třetí branky.

Na zkorigování stavu a vynucení si alespoň prodloužení už poté český tým, z kterého by se měla přibližně polovina hráčů představit na nadcházejícím mistrovství světa, neměl sílu. Češi tak zakončili od roku 1997 nejhorší sezonu v EHT další porážkou.

Česká republika - Finsko 2:3 (2:0, 0:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Prorok (Kudrna, Peterek), 14. Balaštík (Štefan, M. Čech) - 30. Peltonen z trest. střílení, 32. Hentunen (Söderholm, Pärssinen), 39. Rita
Rozhodčí: Lärking - Carlman, Sabelström (všichni Švéd.). Vyloučení: 11:6. Bez využití
Diváci: 1597

Česká republika: A. Svoboda - Z. Michálek, Blaťák, Škoula, Krajíček, Ševc, M. Čech, J. Novák, Kutlák - Bednář, Kracík, Hubáček - Irgl, Marek, Rolínek - Tenkrát, Štefan, Balaštík - Kudrna, Peterek, Prorok. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil

Finsko: Norrena - Nummelin, Mäntylä, Kukkonen, Lehtonen, Söderholm, Luoma, Malmivaara - T. Ruutu, Santala, Peltonen - Pärssinen, Kontiola, Hentunen - Rita, Pirnes, Kerman - J. Ruutu, M. Koivu, Valtonen - Pesonen. Trenér: Erkka Westerlund