Hokejistům se úvod Světového poháru nevydařil

Čeští hokejisté nestačili v úvodním utkání Světového poháru na Finsko. V Hartwall Areně v Helsinkách prohráli s domácím výběrem jasně 0:4. Dvě třetiny drželi Češi přijatelný výsledek 0:1, během osmi minut poslední dvacetiminutovky ale třikrát inkasovali. Druhým soupeřem českých hokejistů bude ve středu v Göteborgu Švédsko.

zápas Světového poháru ČR- Finsko | Foto: EPA

Finský nápor už v úvodu zápasu připomínal uragán. Čeští obránci často nevěděli kam dřív skočit a brankář Vokoun se rozhodně nenudil. Nejprve sebral šanci Tuomu Ruutuovi, vzápětí se zaskvěl po spolupráci Numminena s Lehtinenem při přesilovce a do třetice bravurně zlikvidoval skokem šanci Nika Kapanena. Českým hokejistům dělal pohyb vyhlášených finských bruslařů viditelné potíže, zejména při přechodu středního pásma. Šance svitla jen po Fischerově kolmici na Hejduka, díky níž se kanonýr Colorada ocitl na chvíli v nadějné příležitosti. Branka padla hned vzápětí, avšak na druhé straně. Šlégr neuhlídal Hentunena a útočník hrající švýcarskou ligu ve Fribourgu dotlačil Kapanenův pas za Vokounova záda. Až vedoucí gól Suomi český celek trochu probudil. Jágra však zastavili včas dva finští zadáci a Reichel v tísni nastřelil jen pravý beton finského gólmana Kiprusoffa. Brankář finalisty letošního ročníku Stanleyova poháru z Calgary o chvíli později vytáhl z rejstříku svých zákroků patrně ten nejlepší po Vašíčkově tvrdé střele.

Češi se přece jen častěji dostávali do rychlých brejků, které táhli nejčastěji Sýkora s Eliášem a Dvořák s Havlátem. Při přesilovce poslal trenér Růžička na led hned čtyři útočníky, ale ani to k vyrovnání nevedlo. Naopak úvodní minuty třetí třetiny se pro české hokejisty změnily ve zlý sen. Zpoza branky si pro druhý úspěch vyjel Saku Koivu, o chvíli později přidal třetí zásah tečí Salovy střely v přesilové hře Kapanen a konečný výsledek pečetil po rychlém úniku Eloranta. Veškerá snaha českého týmu, hrajícího na dresech s miniaturními nášivkami čísla 21 na památku tragicky zemřelého kouče Ivana Hlinky, vyzněla marně.

Finsko - Česká republika 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 7. Hentunen (N. Kapanen, Numminen), 41. S. Koivu (Lehtinen), 45. N. Kapanen (Salo, Peltonen), 49. Eloranta (Timonen, M. Koivu)
Rozhodčí: Joanette (Kan.), Koharski (USA) - G. Devorski, Lazarowich (oba Kan.)
Vyloučení: 2:7. Využití: 1:0
Diváci: 11.407

Finsko: Miikka Kiprusoff - Numminen, Timonen, Salo, Niinimaa, Lydman, Berg - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, Jokinen, Peltonen - Hentunen, N. Kapanen, Hagman - J. Ruutu, M. Koivu, Eloranta. Trenéři: Raimo Summanen, Jari Kurri, Erkka Westerlund

Česká republika: Vokoun - Malík, Špaček, Židlický, Fischer, Škoula, Šlégr - Hejduk, Reichel, Ručinský - Jágr, Martin Straka, Výborný - P. Sýkora, Vašíček, Eliáš - Havlát, Dopita, R. Dvořák. Trenéři: Vladimír Růžička, Radim Rulík a Marian Jelínek