Finsko 3:0 Česko

Hokejoví fanoušci v USA si zavzpomínali na "Zázrak na ledě"

Američtí hokejoví příznivci si v noci na dnešek připomněli slavné vítězství Spojených států nad Sovětským svazem v semifinále olympijského turnaje v Lake Placid v roce 1980. K olympijskému zlatu tehdy dovedl tým amerických mladíků legendární kouč Herb Brooks. Jak připomíná severoamerický zpravodaj ČRo Miroslav Konvalina, po zrušení letošního ročníku NHL je pro hokejové příznivce připomenutí zlatých časů vzpruhou ve správnou dobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijský puk - malý

Pamětníci vyprávějí o tom, jak americký trenér Herb Brooks dokázal skvěle motivovat amatérský tým složený z velké části z vysokoškolských studentů z Minnesoty a z Massachusetts, aby porazili v podstatě profesionální tým Sovětského Svazu, považovaný v té době za nejlepší na světě.

Podle washingtonského hokejového experta Jiřího Fishera to bylo také politické stanovisko, normální kluci přemohli na ledě tým vyslaný z komunistické Moskvy. Celek Spojených států porazil Sovětský svaz 4:3 a tento zápas vešel do dějin jako Zázrak na ledě.

Před rokem, nedlouho poté co Herb Brooks zahynul při automobilové nehodě, se dostal do amerických kin také film Zázrak režiséra Gavina Oconnora, který byl dárkem všem, kteří se zatajeným dechem sledovali cestu Američanů přes Čechoslováky, Finy a Rusy. Po vítězství nad Sověty si Američané o dva dny později pojistili olympijské zlato vítězstvím nad Finy 4:2.

Bylo to ale rusko-americké utkání, které New York Times nazval největší sportovní americkou událostí minulého století. V té době bylo 52 amerických rukojmích v Íránu, Sověti vpadli do Afghánistánu, v Americe byla vysoká inflace a nedostatek benzínu. Hokejové vítězství tehdy postavilo tuto zemi na nohy.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme