I druhý dopinkový test koulaře Mence byl pozitivní

Český koulař Miroslav Menc měl pozitivní i druhý dopinkový test. Hrozí mu tak doživotní diskvalifikace. Situaci nyní bude řešit disciplinární komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Analýza vzorku B prokázala zvýšenou hladinu norandrosteronu, derivátu anabolického steroidu nandrolonu. Ten třicetiletému atletovi odebrali mezinárodní komisaři 26. dubna v Jablonci nad Nisou. Podle pravidel Mezinárodní atletické federace IAAF tedy hrozí sportovci doživotní diskvalifikace, protože se jedná už o jeho druhý případ. Český atletický svaz v minulém týdnu na popud IAAF Mencovi předběžně zastavil činnost. Domácí federace nyní předá případ disciplinární komisi, která po prošetření případu vyřkne definitivní verdikt. Podle šéfa komise Miroslava Ševčíka k prvnímu setkání dojde zřejmě po 10. červenci, až komise obdrží všechny potřebné podklady k případu.

Český atletický svaz informoval o pozitivním dopingovém nálezu Miroslava Mence minulý týden, poté co obdržel výsledky prvního testu. Menc už tehdy tvrdil, že je nevinný a na tom trvá i teď. Spoléhá na to, že Mezinárodní atletická federace nedávno omilostnila britského čtvrtkaře Richardsona, který prokázal, že zvýšenou hladinu nadrolonu měl po lécích proti nachlazení, které užíval v době plného tréninku. Také Menc v okamžiku, kdy test podstoupil, tedy 26. dubna letošního roku, bral kapky proti nachlazení a naplno trénoval. Navíc povolenou hladinu jeho vzorek překročil jen o několik desetin.

První - dvouletý trest - dostal Miroslav Menc za pozitivní test po halovém mítinku v Aténách. Celé dva roky tvrdě trénoval, aby se mohl do koulařského kruhu vrátit a povedlo se mu to. Při svém prvním startu na halovém mistrovství Evropy v Gentu v loňském roce skončil čtvrtý, po diskvalifikaci Ukrajince Bagače se posunul na bronzový stupínek. Mezi gratulanty bylo určitě i dost těch, kteří teď třicetiletého jabloneckého atleta odsuzují. Miroslav Menc ví, že lidé, kteří ho znají, mu věří, ale na druhou stranu chápe, že mnozí si budou myslet něco jiného. Kdyby se prý na to díval zvenčí, také by mu přišlo divné, že by někdo byl nevinný, když má dvakrát pozitivní test na dopink. Spoléhá však na odborníky, kteří budou jeho případ posuzovat.

Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme