Italové postoupili do čtvrtfinále Eura, Francouzi končí

Úřadující mistři světa nebudou chybět ve čtvrtfinále mistrovství Evropy. V Curychu porazili v přímém souboji o postup Francii 2:0. Francouzi přišli ve 25. minutě o vyloučeného Abidala, navíc si záložník Ribéry pravděpodobně zlomil nohu a už po osmi mintách pro něj zápas skončil. Už jistý vítěz skupiny C, Nizozemsko sice šetřilo své největší opory, ale i přesto si v Bernu poradilo s Rumunskem také 2:0.

Logo EURO 2008

Logo EURO 2008 | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Curych: Francie - Itálie 0:2 (0:1)

První rána přišla pro Francii už v osmé minutě, kdy musel odstoupit Franck Ribéry, který má podle první diagnózy zlomenou nohu. Ve 25. minutě se Luca Toni dostal za obranu Francie, Abidal ho fauloval v pokutovém území a dostal červenou kartu. Penaltu proměnil s přehledem Pirlo.

I v deseti hráčích Francouzi útočili, ale proti italské obraně nedokázali nic vymyslet. Italové spoléhali hlavně na brejky, po kterých měl několik šancí Toni, ale prvního gólu na turnaji se nedočkal. Definitivně tak rozhodl půl hodiny před koncem De Rossi, který díky teči Henryho skóroval z přímého kopu. Italové tak mohou slavit postup, ale ve čtvrtfinále nemohou počítat s Pirlem ani Gattusem. Oba záložníci totiž dostali druhou žlutou kartu.

Branky: 25. Pirlo z pen., 62. De Rossi. Rozhodčí: Micheľ - Slyško, Balko (všichni SR). ŽK: Evra, Govou, Boumsong, Henry - Pirlo, Chiellini, Gattuso. ČK: 24. Abidal (Fr.). Diváci: 30.585

Francie: Coupet - Clerc, Gallas, Abidal, Evra - Govou (66. Anelka), Toulalan, Makelele, Ribéry (9. Nasri, 25. Boumsong) - Benzema, Henry. Trenér: Domenech

Itálie: Buffon - Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso - Pirlo (55. Ambrosini), De Rossi, Perrotta (64. Camoranesi), Gattuso (82. Aquilani) - Toni, Cassano. Trenér: Donadoni

Bern: Nizozemsko - Rumunsko 2:0 (0:0)

Rumuni se narozdíl od Italů a Francouzů nemuseli ohlížet na jiné soupeře a o svém osudu rozhodovali pouze oni sami. Nizozemci sice nastoupili bez devíti hráčů základní sestavy, ale i náhradníci ukázali, že jsou ve výborné formě. Protože se Italové dostali v souběžně hraném utkání do vedení, museli se i Rumuni snažit vstřelit gól. Mutu ale po půlhodině hry mířil vedle, neujala se ani rána Nizozemce Huntelaara, který se představil poprvé na turnaji.

Nejlepší střelec nizozemské ligy se ale nakonec gólu dočkal v 54. minutě, kdy využil přihrávku Engelaara. Rumuni se už na odpor nezmohli a tři minuty před koncem je definitivně srazil druhý úder. Van Persie znovu přešel přes Contru a dal svůj druhý gól na turnaji.

Nizozemci tak vyhráli skupinu C, která dostala název "skupina smrti", bez ztráty bodu. Ve čtvrtfinále se utkají se Švédskem nebo Ruskem. Na Italy čeká vítěz skupiny D, Španělsko.

Branky: 54. Huntelaar, 87. Van Persie. Rozhodčí: Busacca - Arnet, Cuhat (všichni Švýc.). ŽK: Chivu (Rum.). Diváci: 30.777

Nizozemsko: Stekelenburg - Boulahrouz (58. Melchiot), Heitinga, Bouma, De Cler - Engelaar, De Zeeuw, Afellay, Van Persie - Robben (62. Kuijt), Huntelaar (83. Vennegoor of Hesselink). Trenér: Van Basten

Rumunsko: Lobont - Contra, Ghionea, Tamas, Rat - Nicolita (82. Petre), Cocis, Chivu, Codrea (72. Dica) - Mutu, M. Niculae (59. D. Niculae). Trenér: Piturca