Italský deník: Olympijské autobusy bloudí a jezdí pozdě

2,5 tisíce sportovců, 10 tisíc novinářů a přibližně milion návštěvníků. A ti všichni budou při zimních olympijských hrách využívat hromadnou dopravu. Italové zajistili speciální autobusy, v horách postavili nové lanovky, jezdit bude i speciální vlak z Turína do horských středisek. Přesto je právě dopravní systém jedním z největších problémů a nejeden z organizátorů se už teď děsí pátku a nadcházejícího víkendu. Proč?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turín

Turín | Foto: International Olympic Commitee
Přehrát

00:00 / 00:00

Zimní olympijské hry 2006 Turín. Italský deník: Olympijské autobusy bloudí a jezdí pozdě

Problémy s dopravou jsou totiž už v těchto dnech - a to jsou tady teprve novináři a někteří sportovci. Zmatky panují hlavně v Turíně. Jezdí tu už teď 700 autobusů navíc a organizátoři museli najmout jen pro Turín více než 1000 řidičů:

"Ne, nejsme z Turína, jsme všichni z jihu Itálie, je nás tu tisíc dvě stě..." říká jeden z řidičů Michelle a s Paolem vyjmenovávají: Sardinie, Sicílie, Palermo, Cagliari...

Zastihla jsem je oba na parkovišti autobusů u turínského Lingotta, u centra pro média, kam směřuje celkem 22 speciálních olympijských autobusových linek. Právě se dohadovali, kudy vlastně mají jet: "Říkám ti, že na té další křižovatce máš odbočovat doleva, pořád tam jezdíš rovně. Tam můžou jen tramvaje. Pak máš zpoždění. Už jsem ti to říkal snad pětkrát..."

Dohadují se a v ruce mají pomačkaný papír s názvy ulic a křižovatek. Tak vypadá popis trasy, který jim organizátoři dali dnes ráno. "Mění nám to každý den," stěžuje si Michele. Jezdí každý den 12 hodin a skoro každý den je napsaný na jinou linku. Je ale rád, že má na měsíc práci a docela slušně si vydělá.

Jeho kolega Michelle ale moc nadšený není: "Nééé, není to dobrý job, jsme daleko od rodiny... a hlavně, není tady ani jedna žena..."

Michele doplňuje, že i v hotelu v Asti, kde většina z řidičů bydlí, je dost velká nuda. A hlavně jsou skoro 58 kilometrů od Turína, takže ani nemají čas si město projít: "Jsem tu už od 27. ledna a budu tu měsíc. Slibovali nám, že ten první týden s námi ty trasy několikrát projedou, ale nestihlo se to. Tak máme občas zpoždění."

Zpoždění je ale občas dost velké. Američtí a němečtí novináři chtěli vyrazit z olympijské vesnice, kde bydlí, brzy ráno. Na autobus na lince MC 8 ale čekali hodinu a půl. A to nebyl ojedinělý případ.

Maria Ponte z organizačního výboru her ale žádný problém nevidí: "Může se stát, že mají nějaké zpoždění, ale bývá to kvůli haváriím na silnicích. To se prostě stane, jsou zablokované silnice a autobusy nelétají. A za žádnou z těch nehod ani naši řidiči nemohli, prostě bourala jiná auta."

Provozní ředitel organizačního výboru Roberto Vaciago nakonec ale přece jen přiznává, že problém je v něčem jiném:

"To riziko, že autobusy nedojedou, tady v posledních dnech opravdu bylo. Někteří nepřijeli ráno kvůli tomu, že bydlí v Asti a musí proto vyrazit do Turína o hodinu dřív, jenže jsme pro ně neměli zajištěnou dopravu. Teď už je to v pořádku. A za ten dnešek jsem se novinářům už omlouval, ten řidič prostě zabloudil. Ale tyhle problémy jsme už překonali," slibuje Vaciago a garantuje, že od pátku, kdy olympiáda skutečně začne, už o žádných problémech slyšet nebudeme.

Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme