Jágr rozhodl o výhře nad Švédy

Čeští hokejisté vstoupili do Českých her v Liberci vítězstvím. V Tipsport aréně porazili Švédsko 2:1. O výhře českého týmu rozhodl útočník Jaromír Jágr gólem při dvojnásobné přesilovce. Ve druhém utkání turnaje porazilo v Tampere domácí Finsko Rusko 4:2. Porážka Švédska zároveň rozhodla o tom, že celkovými vítězi Euro Hockey Tour se stalo s předstihem Rusko.

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr | Foto: Miroslav Konvalina

Duel Česka se Švédskem fanoušky nelákal, do Tipsport arény jich dorazilo jen 3809. Češi se museli obejít bez útočníka Michaela Frolíka, kterému přišla výstroj ze zámoří až těsně před utkáním. Místo něj tak nastoupil poprvé v reprezentaci útočník Slavie Michal Vondrka.

První třetina moc hokejové krásy nenabídla, jen v 5. minutě vystřelil nebezpečně Kvapil. Lepší hokej se začal hrát od druhé třetiny, ve 31. minutě se dostal při hře ve čtyřech na obou stranách Jágr sám před brankáře, ale byl moc blízko. O dvě minuty později už se Češi dočkali. Po Jágrově zadovce se puk odrazil od mantinelu k Čajánkovi, Čáslava mu výborně uvolnil prostor před brankovištěm a český kapitán otevřel skóre. Za minutu trefil navíc Kvapil tyčku. O chvíli později mohl vyrovnat Tjärnqvist, ale sám před Štěpánkem neuspěl. Ve 39. minutě se už ale Švédové radovali, když skóroval Berglund.

Češi si polovinu třetí třetiny nedokázali poradit se švédským napadáním až přišla 55. minuta. Český tým dostal na 97 sekund výhodu přesilovky pět na tři a už za 18 sekund ji využil. Jágr se prosadil tvrdou střelou z pravého kruhu pro vhazování. Těsnou výhru ubránili svěřenci Vladimíra Růžičky i při závěrečné power-play Švédů.

Česká republika - Švédsko 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 33. Čajánek (Jágr, Klepiš), 55. Jágr (Blaťák) - 39. Berglund (Nordgren, Wallin). Rozhodčí: Laaksonen, Partanen (Fin.) - Kalivoda, Pešek (oba ČR). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. Diváci: 3809

Česká republika: Štěpánek - K. Rachůnek, Čáslava, Krstev, Kutlák, Sičák, Blaťák, Němec, M. Barinka - Jágr, Čajánek, Klepiš - Kvapil, Marek, Rolinek - Olesz, J. Hlinka, Vondrka - D. Květoň, Vampola, Lukeš. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann

Švédsko: Liv - R. Jonsson, K. Jönsson, L. Jonsson, Hedman, M. Johansson, Gunnarsson, Akerman - Weinhandl, Persson, Thörnberg - Nordgren, Wallin, Berglund - Zackrisson, Harju, Omark - Widing, Andersson, M. Tjärnqvist. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Roger Rönnberg

Finsko - Rusko 4:2 (1:0, 0:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 18. Kerman (Lehtonen), 43. Kähkönen (Komarov), 49. Hyvönen (Hirschovits, Komarov), 56. Hyvönen (Hirschovits) - 35. Mozjakin, 40. Radulov (Gorovikov, Saprykin). Rozhodčí: Persson, Sjöberg (oba Švéd.) - Orelma, Saukkonen (oba Fin.). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6265

Finsko: Riksman - Lehtonen, Nummelin, Niskala, Aalto, Jaakola, Niinimaa, Mäenpää - Kapanen, Hirschovits, Hyvönen - Vahalahti, Makkonen, Kerman - Pyörälä, Laakso, Koskenkorva - Erkinjuntti, Komarov, Kähkönen. Trenér: Jukka Jalonen

Rusko: Jerjomenko - Kornějev, Tverdovskij, Gončarov, Kondratěv, Zubarev, Aťjušov, Proškin, Kuljaš - Sušinskij, Kurjanov, Mozjakin - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Pěrežogin, Těreščenko, Rybin - Makarov, Zinovjev, Dadonov. Trenér: Vjačeslav Bykov