Jaká bude letošní Vuelta?

Cyklistický závod Vuelta Espaňa, neboli Okolo Španělska, je nejmladší z prestižní trojky. Je mu o plných 37 let méně než Tour de France. Letos se totiž Vuelta pojede "teprve" po 57. A jaký bude letošní ročník v číslech?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ján Svorada | Foto: Ján Svorada

Celkem 3144 kilometrů pojedou cyklisté v jednadvaceti etapách. Z nich devět je horských a tři proti chronometru. Na odpočinek budou mít jen dva dny. Do sobotní časovky družstev nastoupí 23 týmů z osmi zemí - každý z nich tvoří devět jezdců. Mezi závodníky najdeme také tři Čechy.

Přesně tolik jich startovalo letos poprvé v historii na Tour de France a stejná premiéra čeká také Vueltu. Jen s jiným obsazením. Ve španělském týmu ONCE - Eroski pojede Jan Hruška a za italskou stáj Lampre-Daikin dvojice Milan Kadlec - Ján Svorada. Svoradovo zařazení do týmu je poněkud překvapivé hlavně proto, že jel také Tour de France.

"Letos je to kvůli mistrovství světa. To se totiž jede skoro po rovině a Ján Svorada tam má docela slušnou šanci na solidní umístění," vysvětluje jeho týmový kolega Milan Kadlec a dodává, "Vuelta je tedy docela dobrý závod na rozjetí."

Milan Kadlec má také radost z toho, že si po dlouhé době popovídá s někým z týmu Lampre na závodech česky. "Vlastně jsme spolu naposledy závodili Tour de Mediterraneo a pak už jenom na mistrovství republiky. Pořádně jsme spolu jeli tedy před půl rokem," říká Kadlec.

O něco podobného přišel Jan Hruška. S jeho týmovým kolegou René Andrlem totiž počítá manažer ONCE - Eroski jako s prvním náhradníkem. Čtvrtý Čech se tedy letos na Vueltě asi neobjeví. A jaká bude úloha oné trojice? Kadlec s Hruškou jsou zařazeni jako prvotřídní domestikové, Ján Svorada by se měl prosazokvat ve spurtérských etapách. Tam se ale rozhodovat nebude. Kde tedy, Jane Hruško? "Co se fyzické výkonnosti týká, rozhodnou kopce. A ty budou velice těžké," prorokuje Jan Hruška.

Ty první přijdou hned, ledva se cyklisté trochu rozjedou. Už pátou etapu s El Ejida do Sierra Nevady (dlouhou 198 kilometrů) lze totiž nazvat královskou. S tím souhlasí i Milan Kadlec: "Ta etapa sice není nejdelší, ale profilem se řadí mezi stěžejní. Asi to bude ta královská." Její cíl je totiž letos nevyšším bodem Vuelty - leží 2510 metrů nad mořem.

Ani to ale zatím neznervózňuje Jana Hrušku. Vueltu pojede podruhé a navíc ... "Už je to i trochu zvyk, první etapa na Vueltě bude vlastně můj asi sedmdesátý závod v sezóně," propočítává narychlo Hruška, "nervozita přijde tak hodinku půl hodinky před závodem. Určitě to ale není tak, že bych snad nemohl spát a myslel jen na cyklistiku."

Od soboty to ale jinak nepůjde. Cyklistický peloton totiž i s Janem Hruškou, Milanem Kadlecem a Jánem Svoradou vyrazí z Valencie na třítýdenní maratón, zvaný Vuelta 2002. Ten skončí až 29. září

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme