Janda má Křišťálový glóbus!

Jakub Janda vyhrál jako první český skokan v historii Světový pohár. V letech na lyžích ve slovinské Planici obsadil 29. místo a v zítřejším závěrečném závodu sezony už nemůže o prvenství v celkové klasifikaci přijít. Jeho největší soupeř Fin Janne Ahonen dnes skončil jedenáctý a nemá už ani teoretickou šanci českého reprezentanta o Křišťálový glóbus připravit. Závod vyhrál Nor Björn Einar Romören, který v obou kolech předvedl nejdelší let dne 224 metrů.

Jakub Janda

Jakub Janda | Foto: Skoky.cz

Janda vystřídal na trůnu právě Ahonena, který vládl Světovému poháru v uplynulých dvou letech. Základ k historickému úspěchu položil v první polovině seriálu, v níž vyhrál pět závodů a společně s finským rivalem se radoval z triumfu na Turné čtyř můstků.

Do dnešního závodu v neoblíbených letech Janda vstoupil třicátým místem, o které se shodným pokusem o délce 194 metrů podělil s Japoncem Noriakim Kasaiem, a do druhého kola postoupili jako poslední. Jan Matura obsadil výkonem 186,5 metru 35. místo a nekvalifikoval se do druhé části závodu. V ní za sebe Janda díky letu do vzdálenosti 194,5 metru odsunul Kasaie a Nora Larse Bystöla a dal ještě Ahonenovi možnost bojovat o celkový triumf. Finský rival sice o tři a půl metru vylepšil svůj výkon z prvního kola, ale ani 212,5 metru nestačilo k tomu, aby obsadil potřebné druhé místo a odsunul definitivní rozhodnutí o vítězi Světového poháru až na neděli.

Na Jandu nyní ztrácí 153 bodů a v letošní derniéře bude naopak hájit celkové druhé místo před Andreasem Küttelem. Švýcar dnes ve druhém kole výkonem 222 metrů jen o dva metry zaostal za Romörenovým maximem a ztrácí na Fina už jen 40 bodů. Na čtvrtou pozici v průběžné klasifikaci se posunul Roar Ljökelsöy, jenž dnes druhým místem stvrdil norský triumf.

Po nepovedeném vystoupení na olympijských hrách se Janda probojoval na stupně vítězů už jen jednou, ale náskok před trápícím se Ahonenem udržel. Vítězstvím v seriálu Janda překonal druhá místa Pavla Ploce (1988) a Jaroslava Sakaly (1993). Světový pohár v olympijském sportu vyhrál jako vůbec první český lyžař v historii. Skikros, v němž letos podruhé za sebou získal pohárovou trofej Tomáš Kraus, do programu her nepatří.

Sedmadvacetiletý závodník Dukly Frenštát vybojoval v tomto ročníku celkem deset medailových umístění a dominuje i pořadí podle vydělaných prémiích. Od pořadatelů inkasoval dohromady 184.250 švýcarských franků (přes 3,3 milionu korun podle aktuálního kurzu).

Výsledky letů v Planici:

1. Romören 450,1 b. (224+224), 2. Ljökelsöy (oba Nor.) 434,7 (215,5+220,5), 3. Koch (Rak.) 431,0 (219,5+218), 4. Küttel (Švýc.) 426,9 (212,5+222), 5. Ingebritsen (Nor.) 425,4 (215+217), 6. Malysz (Pol.) 423,1 (216,5+211,5) a Happonen (Fin.) 423,1 (211,5+216,5), 8. Kranjec (Slovin.) 420,2 (219,5+206,5), 9. Morgenstern 419,4 (215,5+209), 10. Widhölzl (oba Rak.) 415,9 (204,5+217,5), 11. Ahonen (Fin.) 415,3 (209+212,5), ...29. Janda 369,7 (194+194,5), 35. Matura (oba ČR) 172,8 (186,5) - nepostoupil do 2. kola.