Junioři zahájili mistrovství světa očekávanou výhrou

Vysokým vítězstvím 7:2 nad Běloruskem zahájili čeští hokejisté do dvaceti let mistrovství světa v americkém Grand Forks. Dvakrát se do sítě nováčka elitní skupiny trefili Olesz a Vrána. Po jednom gólu přidali Frolík, Kvapil a Petružálek. Další utkání sehrají čeští junioři zítra od třiadvaceti hodin našeho času proti Rusku. Právě Rusové prohráli v dalším zápase skupiny A s domácími Američany 4:5. Ve skupině B zvítězilo Finsko nad Německem 4:1 a Kanada nad Slovenskem 7:3.

hokej - gól

hokej - gól | Foto: Česká televize

Čeští hokejisté měli v úvodu hned třikrát výhodu přesilové hry, ale neprosadili se. Naopak soupeř se v třetí minutě dostal do šance, jenže Jefimenkova dorážka se otřela jen o tyč. Bělorusové vzápětí rovněž nevyužili vyloučení Červenky a Hluchého. Úvodní branka však přece jen padla v početní výhodě - v 15. minutě otevřel skóre šestnáctiletý kladenský útočník Michael Frolík. Nejmladší hráč turnaje se trefil sedm sekund před návratem potrestaného Kolasova na led.

Hadamczikovu týmu vyšel proti outsiderovi skupiny vstup do druhé části a po 27 vteřinách hry zvýšil kapitán Vrána, který doklepl puk do sítě po Oleszově tvrdé ráně. V 22. minutě zamířil v oslabení do tyče Červenka, do konstrukce mířil vzápětí také na druhé straně Andrej Kosticyn. Při Vránově pobytu na trestné lavici sice Bělorusové v polovině utkání snížili, ale za tři minuty byl opět rozdíl dvoubrankový. Znovu pykal Kolasov a Kvapil skóroval pět sekund před vypršením jeho trestu.

Vítězství pojistil český výběr při trestu Romana Poláka, v 46. minutě skóroval v oslabení Olesz. V čase Polákova návratu na led přidal další úder Bělorusům Petružálek a deset minut před koncem se zapsal mezi střelce znovu Olesz. Gólman Schwarz lovil puk z branky podruhé v 55. minutě po trefě Asmalovského. Konečné skóre stanovil 42 sekund před koncem v přesilovce opět Vrána.

Skupina A:

Česká republika - Bělorusko 7:2 (1:0, 2:1, 4:1)
Branky a nahrávky: 15. Michael Frolík (R. Polák), 21. Vrána (Olesz), 34. Kvapil (Vrána), 46. Olesz (Bolf), 48. Petružálek (Gulaši, Krejčí), 50. Olesz, 60. Vrána (Kvapil) - 31. Ugarov (Volkov), 55. Asmalovskij (A. Kosticyn). Rozhodčí: Schurr (Něm.) - Redding, Ross (oba USA). Vyloučení: 6:8. Využití: 3:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 543

Česká republika: Schwarz - Šmíd, Šmach, R. Polák, Gulaši, Bolf, Lojek, Tůma - Kvapil, Vrána, Olesz - Michael Frolík, Krejčí, Petružálek - Hrdel, M. Polák, Hluchý - Kašpar, Červenka, Borovanský. Trenéři: Hadamczik a Trličík

Bělorusko: Gorjačevskič - Šipilov, Kolasov, Haranin, Girov, Karev, Šogov, Suško, Jedeško - Bloch, Savin, S. Kosticyn - Karaha, Jefimenko, A. Kosticyn - Ugarov, Volkov, K. Zacharov - Kukuškin, Asmalovskij, Frolov. Trenéři: M. Zacharov a Ščeblanov

Rusko - USA 4:5 (3:3, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Rylov (Malkin, Širokov), 19. Širokov z trestného střílení, 19. Ovečkin (Vorobjev), 28. Pestunov (Ovečkin) - 5. Stafford (Hunwick, O'Sullivan), 6. Bourque (Stafford), 19. Fritsche (Suter), 24. Schremp (Likens, Suter), 29. Fritsche (Porter). Rozhodčí: Savage - Dehaan (oba Kan.), Valach (SR). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.000

Skupina B:

Německo - Finsko 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 45. Busch (Rankel) - 6. Makkonen (Nokelainen), 27. Honkaheimo (Makkonen, Nokelainen), 34. Nokelainen, 60. Korpikoski. Rozhodčí: Minář (ČR) - Oskirko (Rus.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 10:6, navíc Busch (Něm.) 10 min. Využití: 0:4. Diváci: 752

Slovensko - Kanada 3:7 (0:2, 2:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 33. Zagrapan (Valábik), 38. Lašček (Růžička), 42. Ölvecký (Markovič) - 4. Bergeron (Crosby), 11. Crosby (Perry), 22. Bergeron, 30. Crosby (Bergeron), 33. Carter (Ladd), 58. MacArthur (Bergeron, Fraser), 60. MacArthur z trestného střílení. Rozhodčí: Hansen (USA) - Karlberg (Švéd.), Kautto (Fin.). Vyloučení: 6:8, navíc Bulík, Ölvecký (oba SR) oba 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 7540