Kaberle zářil na ledě New Jersey

Český obránce Tomáš Kaberle rozhodl o vítězství hokejistů Toronta na ledě New Jersey 3:2. V normální hrací době připravil obě branky svého týmu a v prodloužení vstřelil rozhodující gól. I v dalších zápasech NHL byli Češi vidět: Washington zvítězil nad Floridou 3:0 a Ottawa nad Bostonem 3:2, když na všechny tři góly Ottawy nahrával Radek Bonk, dva góly Washingtonu připravil Jaromír Jágr.

Tomáš Kaberle | Foto: Hráči NHL

Tomáš Kaberle byl nejzářivější hvězdou zápasu Toronta na ledě New Jersey. Při výhře kanadského týmu 3:2 dvakrát nahrával na gól a především se sám trefil z přihrávky Roberta Reichela do sítě soupeře v prodloužení. "Na modré čáře se nám podařilo zastavit puk. Robert mi pak nahrál a já jenom musel trefit bránu," pochválil své spoluhráče ofenzivní obránce, který navíc připravil svému kolegovi v brance Edu Belfourovi cenné jubileum - 400. vítězství v kariéře.

Plno rekordů bylo vidět v Ottawě. Triumfem 3:2 nad Bostonem uhráli Senátoři 28. domácí vítězství, čímž vytvořili klubové maximum. Postaral se o ně především Slovák Hossa - dal dva góly, celkem už jich má v sezoně na kontě 45, čímž z čela klubových historických tabulek vystrnadil Alexeje Jašina. Na výhře domácích měla podíl celá česko-slovenská kolonie. Rozhodující gól vstřelil Martin Havlát, který zaznamenal ještě jednu asistenci. Radek Bonk nahrával dokonce na všechny tři branky Ottawy. Senátoři se stali prvním kanadským týmem od sezony 1988-89, který dosáhl 50 výher. Ottawa navíc může vyhrát základní část NHL, což by jí v play off dalo výhodu začínat každou sérii na domácím ledě. "Nezáleží na tom, jestli skončíte první nebo osmí. V play off hraje každý od začátku. Určitě je však příjemné začínat doma," řekl zámořským médiím Martin Havlát.

Dařilo se i oběma Čechům hrajícím v hlavním městě Spojených států. Jaromír Jágr s Robertem Langem se v dresu Washingtonu podíleli na výhře 3:0 nad Floridou. Jágr na dva góly přihrál a Lang jednou skóroval.

Brankář Philadelphie Roman Čechmánek převzal před utkání s Columbusem ocenění pro nejužitečnějšího hráče týmu v základní části, ale při samotném zápase se musel nudit. Nejhorší tým Západní konference na něj vyslal pouhých 10 střel. Čechmánek všechny chytil, připsal si šestý zápas s čistým kontem, celkově již dvacátý a jeho tým vyhrál 4:0. "Nevím, jestli byli unavení, nebo proč nehráli dobře. Deset střel je ale hodně málo. Občas jsem měl problémy se soustředit, protože na mě dobrých deset minut nikdo nevystřelil," postěžoval si český brankář.

Další český gólman se ale nenudil. Tomáš Vokoun z Nashvillu čelil v zápase proti Anaheimu 31 střelám, přičemž dvakrát inkasoval a jeho tým prohrál 1:2 v prodloužení.

Necelé čtyři minuty stáli hokejisté New Yorku Rangers od definitivní ztráty nadějí na play off. V městském derby s Islanders však stačil naděje oživit Alexej Kovaljov a po přihrávce Petra Nedvěda vyrovnal na konečných 2:2. "Potřebovali jsme vítězství, nemůžeme být spokojeni s remízou. Na druhou straně můžeme ještě doufat, že oni nezvládnou svoje zápasy," řekl po utkání Robert Holík. Rangers ztrácejí na Islanders tři body a zbývají jim dvě utkání, zatímco Ostrované odehrají ještě tři zápasy. "Stále jsou pány situace, musíme vyhrát poslední dva zápasy, ale ještě žijeme," poznamenal kapitán Rangers Brian Leetch.

Výsledky:

Ottawa - Boston 3:2 (2:2, 1:0, 0:0), branky: 10. a 19. Marián Hossa (na první Havlát a Bonk, na druhou Varaďa a Bonk), 24. Havlát (Bonk)- 3. M. Lapointe, 11. G. Murray. Střely na branku: 31:19. Diváci: 18.500.

New York Islanders - New York Rangers 2:2 po prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0), branky: 19. Asham, 42. Jašin - 45. Leetch, 57. Kovajlov (Nedvěd). Střely na branku: 30:37. Diváci: 16.234.

Philadelphia - Columbus 4:0 (1:0, 1:0, 2:0), branky: 10. K. Johnsson, 29. Roenick, 45. Recchi, 57. Somík. Střely na branku: 29:10. Diváci: 19.544.

Washington - Florida 3:0 (1:0, 0:0, 2:0), branky: 12. Gončar, 56. Nylander (Jágr), 59. Lang (Jágr). Střely na branku: 33:31. Diváci: 17.745.

New Jersey - Toronto 2:3 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1), branky: 10. Friesen, 33. Langenbrunner - 3. Belak (T. Kaberle), 6. Sundin (T. Kaberle), 63. T. Kaberle (Reichel). Střely na branku: 39:24. Diváci: 17.519.

Nashville - Anaheim 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1), branky: 35. Hartnell - 9. a 65. Thomas. Střely na branku: 40:31. Diváci: 15.494.