Kanaďané jsou po třech letech mistry světa

Hokejisté Kanady získali 24. titul mistrů světa. Ve finále v Moskvě porazili Finsko 4:2 a titul získali po třech letech. Bronz vybojovalo domácí Rusko po výhře 3:1 nad Švédskem. Obhájci titulu z Rigy tak skončili bez medaile. Kanada je se čtyřiadvaceti tituly nejúspěšnější zemí historie. Také cenu pro nejužitečnějšího hráče získal zástupce Kanady, útočník Rick Nash.

Kanaďané se radují

Kanaďané se radují | Zdroj: ČTK

V brance Kanady se nakonec stejně jako v semifinále objevil Ward, kterému se trenér Murray rozhodl dát přednost před Rolosonem, se kterým ho celý turnaj pravidelně střídal. Hned v úvodu měl gólman Caroliny dvakrát štěstí při střelách aktivních Finů. V sedmé minutě ale Söderholm fauloval Erica Staala, Nash využil přesilovku už po třinácti vteřinách potrestal a připsal si pátou branku na šampionátu. Početní výhoda pomohla Kanaďanům také ke druhé brance. Tuomo Ruutu zbytečně fauloval na útočné modré čáře a Eric Staal bekhendovou střelou překonal Lehtonena podruhé. Deset vteřin před koncem první třetiny děkovali finští hráči brankáři Lehtonenovi, že neprohrávali o tři branky, protože Nash byl blízko svému druhému gólu v utkání.

Gólman Atlanty byl ústřední finskou postavou duelu i nadále. Na začátku druhého dějství byli vyloučeni Saaravo a Berg a Kanada hrála 88 vteřin v pěti proti třem. I přes řadu šancí ale další branku nedala. Blízko k ní měla zejména Doanova formace, která si vynutila velký tlak. Ve 30. minutě ale Lehtonen kapituloval, když se trefil Armstrong.

Po polovině normální hrací doby tak měli Kanaďané tříbrankový náskok a mohli pokračovat ve své pohodové hře. Seveřané neměli ani potřebné štěstí, o čem se přesvědčil ve 43. minutě Koivu, jehož přesilovková střela jen orazítkovala tyčku Wardovy branky. Nakonec se Finové branky dočkali. V 52. minutě prostřelil Warda Kontiola. O dramatickou koncovku se postaral Miettinen, když dvě minuty před koncem snížil na 2:3. Vyrovnat se však Finům nepodařilo. Naopak faulovaný Nash v brejku přetlačil Sarava a překonal Lehtonena počtvrté.

Pouze medailisté z letošního mistrovství světa převzali ceny pro nejlepší hokejisty turnaje a byli zařazeni do All Star týmu. Nejlepším gólmanem šampionátu byl direktoriátem MS vyhlášen Fin Kari Lehtonen, obráncem Andrej Markov z Ruska, útočníkem jeho spoluhráč Alexej Morozov a nejužitečnějším hráčem Kanaďan Rick Nash. Všichni čtyři se dostali i do ideální sestavy šampionátu podle novinářů, kde je ještě doplnili obránce Petteri Nummelin z Finska a Jevgenij Malkin z Ruska.

Finále:

Kanada - Finsko 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Nash (Murphy, Lombardi), 14. E. Staal (Cammalleri, Williams), 30. Armstrong (J. Staal, Phaneuf), 59. Nash (Lombardi, Doan) - 52. Kontiola (Peltonen), 58. Miettinen (Pyörälä). Rozhodčí: Vinnerborg - Karlberg (oba Švéd.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 12.000

Kanada: Ward - Brewer, Commodore, Weber, Hamhuis, Phaneuf, Schultz, Murphy, Jackman - Mayers, McClement, Chimera - Doan, Lombardi, Nash - Williams, E. Staal, Cammalleri - J. Staal, Toews, Armstrong. Trenér: Andy Murray

Finsko: Lehtonen - Koistinen, Kukkonen, Laamanen, Saravo, Söderholm, Berg - Lehtinen, Viuhkola, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, Kallio - Hentunen, Kapanen, Miettinen - Bergenheim, Pyörälä, J. Ruutu - Pärssinen, Kontiola. Trenér: Erkka Westerlund

Zápas o 3. místo:

Rusko - Švédsko 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Jemelin (Zaripov, Frolov), 10. Zinovjev (Jemelin), 21. Frolov (Aťjušov, Malkin) - 49. Steen (Bäckström, Stralman). Rozhodčí: Pellerin - Losier (oba Kan.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7500

Rusko: Jeremenko - Nikulin, Proškin, Kornějev, Gončar, Aťušov, Grebeškov, Jemelin, Kondratěv - Brylin, Zinovjev, Zaripov - Frolov, Malkin, Kovalčuk - Kuljomin, Něprjajev, Ovečkin - Radulov, Charitonov. Trenér: Vjačeslav Bykov

Švédsko: Backlund - Stralman, Tärnström, Magnus Johansson, Enström, Sandström, Hallberg, Akerman - Martensson, J. Jönsson, Emvall - Steen, Bäckström, Mansson - Hörnqvist, Davidsson, Thörnberg - Warg, Wallin, Hedström, od 21. navíc Kahnberg. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson