Kateřina Neumannová je mistryní světa!

Kateřina Neumannová zvítězila v úvodním závodu mistrovství světa v německém Oberstdorfu a radovala se z prvního titulu mistryně světa v kariéře. Druhá skončila Ruska Julia Čepalovová, bronzovou medaili získala Norka Marit Björgenová. Mistrem světa v závodě na 15 kilometrů volnou technikou se stal Ital Pietro Piller-Cottrer. V Oberstdorfu porazil krajana Fulvia Valbusu, bronz získal Nor Tore Ruud Hofstad. Český reprezentant Lukáš Bauer skončil pátý.

Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová | Zdroj: ČTK

Kateřina Neumannová zvítězila na desetikilometrové trati volnou technikou, kterou zvládla za 26:27 minuty. Největší soupeřka Ruska Julia Čepalovová se jí přiblížila na rozdíl 1,2 sekundy. Třetí místo patřilo Norce Marit Björgenové, ta už měla na Neumannovou ztrátu více než 15 sekund. Během celého závodu se Neumannová přetahovala o vedení s Ruskou Čepalovovou. Od třetího mezičasu už však před sebe nikoho až do cíle nepustila.

Kateřina Neumannová byla před závodem pasována do role jedné z favoritek. V letošní sezoně vyhrála dva ze tří závodů Světového poháru, které se jely na desetikilometrové trati volně. Po zisku titulu juniorské mistryně světa z roku 1993 se dočkala první zlaté medaile v dospělé kategorii. Dosud nezískala zlato ani z MS ani z OH.

První reakce Kateřiny poté, co sestoupila ze stupňů vítězů: "Je mi samozřejmě krásně, je to takovej splněnej sportovní sen. Je to prostě nádhera. Všichni jsme to tušili, ale vyhrát o vteřinu a něco, k tomu musí mít člověk i trochu štěstí. Ale já doufám, že jsem si to štěstí za ty roky odpracovala, že jsem si ho zasloužila. Párkrát jsem ho v tom sportovním životě neměla a dneska se ke mně otočilo čelem." Na tváři Kateřiny byly vidět i slzy štěstí. "Je to tak, mistrovství světa nevyhrává člověk každý den."

Kateřinu Neumannovou čeká v sobotu ještě závod ve skiatlonu, ale: "Nejradši bych dneska skončila. Budu se snažit na něj připravit, ale v tuto chvíli nedokážu říct, jestli budu schopna se nějak soustředit. A to, jestli to dopadne, nebo nedopadne, beru jako druhořadou věc."

Muži sice nenavázali na triumf Neumannové, ale špatně si nevedli. Lukáš Bauer se hodně dlouho držel na medailových pozicích, dokonce na posledním mezičase na 13,3 km, tedy kousek před cílem, byl třetí a na vedoucího Itala ztrácel 14 sekund. Ve finiši jeho výkon ovšem stačil jen na pátou pozici. Bauera nakonec dělilo od medaile jen 4,4 sekundy. Jiří Magál obsadil 18. místo, 41. byl Petr Michl, nejhůře z našich skončil Martin Koukal na 53. příčce.

Výsledky: Ženy - 10 km volnou technikou: 1. Neumannová (ČR) 26:27,6 min., 2. Čepalovová (Rus.) -1,2, 3. Björgenová (Nor.) -15,2, 4. Šmigunová (Est.) -18,6, 5. Baranovová-Masolkinová -31,5, 6. Zavjalovová (obě Rus.) -32,7, 7. Malachovová (Kaz.) -34,5, 8. Valbusaová (It.) -36,0, 9. Kowalczyková (Pol.) -41,6, 10. Steiraová (Nor. -46,2, ...34. Janečková -2:58,4, 55. Erbenová -4:24,2, 57. Nývltová (všechny ČR) -4:29,9.

Muži - 15 km volnou technikou: 1. Piller-Cottrer 34:49,7 min., 2. Valbusa (oba It.) -11,2, 3. Hofstad -14,2, 4. Berger (oba Nor.) -16,9, 5. Bauer (ČR) - 18,6, 6. Vittoz (Fr.) -19,0, 7. Teichmann -26,5, 8. Filbrich (oba Něm.) -36,1, 9. Kattilakoski (Fin.) -38,6, 10. Bajčičák (SR) - 39,7, ...18. Magál -1:05,7, 41. Michl -1:54,2, 53. Koukal (všichni ČR) -2:25,4.

Filip Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít