Kotalík rozhodl o výhře Buffala v Detroitu

Hokejista Aleš Kotalík rozhodl o výhře Buffala v Detroitu 3:2 po samostatných nájezdech v zámořské NHL a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Český útočník překonal ve čtvrté sérii brankáře Dominika Haška a protože Thomas Holmström předtím svůj pokus neproměnil, připsal si Kotalík vítězný nájezd.

NHL

NHL | Foto: NHL.com

Od začátku zápasu přitom všechno hrálo do karet domácímu týmu. Už v 2. minutě zaváhal u mantinelu gólman Sabres Ryan Miller a Jason Williams pohodlně skóroval do prázdné branky. Ve 14. minutě přidal stejný hráč druhý gól a přestože Chris Drury vzápětí snížil, měl Detroit nadále velkou převahu. Domácí nakonec přestříleli svého soupeře v poměru 43:17, jenže ve zbytku utkání už na Millera vyzrál pouze jednou Pavel Dacjuk v samostatných nájezdech. Red Wings promarnili několik nadějných šancí na pojištění svého náskoku. Zejména v druhé třetině, když neproměnili dvouminutovou přesilovou hru pět na tři. V závěru prostředního dějství je za to potrestal vyrovnávací brankou Thomas Vanek.

Kromě Kotalíka si ocenění pro nejlepšího hráče odnesl také Milan Michálek. Zatímco v prvních čtyřech zápasech dal Michálek čtyři góly, tentokrát se proměnil do role nahrávače a dvěma asistencemi pomohl San Jose k vítězství 6:4 ve Vancouveru. Canucks tak nevyšel první domácí zápas v nové sezóně. Slabší den si vybral brankář Vancouveru Roberto Luongo. Kanadský gólman, který byl v předchozích utkáních oporou, tentokrát inkasoval laciné góly, z nichž tři padly z dorážek před brankou.

Premiérový bod v sezoně si za asistenci připsal Václav Prospal z Tampy, která však prohrála ve floridském derby s Panthers 2:3. Svým prvním vítězným gólem v kariéře se o to postaral obránce Jay Bouwmeester ranou v přesilové hře devět minut před koncem třetí třetiny. Hokejisté Lightning prohráli už třetí zápas za sebou. Zejména kvůli špatným přesilovým hrám. Z posledních dvaceti početních výhod nevyužili ani jednu. Jedním gólem přispěl k vítězství Floridy slovenský útočník Juraj Kolník. Všichni fanoušci s platnou vstupenkou si díky tomu mohli zdarma vyzvednout třináct kuřecích křidélek v jedné z floridských restaurací. Ta vyhlásila v pátek třináctého speciální akci v případě, že se trefí hráč s číslem třináct. Právě to nosí Kolník na dresu.

Mezi střelce se v pátek zapsal také Robert Holík, porážce Atlanty s Carolinou 3:4 ale nezabránil. Obhájci Stanley Cupu se tak v pátém utkání konečně dočkali premiérového vítězství v nové sezoně. Hurricanes vedli v průběhu zápasu už 3:0, ale Thrashers dokázali manko smazat. O výhře Caroliny nakonec rozhodl až Ray Whitney gólem půl sekundy před koncem třetí třetiny.

Atlanta - Carolina 3:4 (0:3, 2:0, 1:1)

Branky: 35. a 35 Sim, 55. Holík - 10. a 16. C. Adams, 20. E. Staal, 60. Whitney. Střely na branku: 34:33. Diváci: 13.106

Detroit - Buffalo 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 2. a 14. Jason Williams - 16. C. Drury, 38. Vanek, rozhodující sam. nájezd Kotalík
Brankář Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, ze 17 střel dvakrát inkasoval a úspěšnost zákroků měl 88,2 procenta
Střely na branku: 43:17. Diváci: 20.066

Florida - Tampa Bay 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)

Branky: 15. Kolník, 20. Horton, 50. Bouwmeester - 2. Lecavalier, 30. Craig (Prospal). Střely na branku: 27:23. Diváci: 15.208

Vancouver - San Jose 4:6 (1:2, 2:2, 1:2)

Branky: 5. Näslund, 28. Bieksa (Bulis), 39. D. Sedin, 50. Öhlund - 2. Marleau (M. Michálek), 19. Ehrhoff (M. Michálek), 33. Rissmiller, 35. Nieminen, 42. Brown, 52. Grier. Střely na branku: 26:37. Diváci: 18.630