Kyselý Janne má jen zvláštní smysl pro humor

Finský skokan na lyžích Janne Ahonen má pověst muže bez emocí. Přezdívky jako kamenná tvář a kyselý Janne navíc podporovalo to, že nosil při skocích masku na obličej. Jeden německý novinář se ho před pár lety zeptal: "Vyhrál jste, ale ani jste se neusmál. Proč?" Strohá odpověď zněla: "Nejsem tu kvůli smíchu, ale pro to, abych skákal." Letos ale dal při Turné čtyř můstků najevo emoce hned dvakrát. Nejprve se křenil, když pádem ztratil první místo v Garmisch-Partenkirchenu, a pak se lehce usmál po celkovém vítězství včera v Bischofshofenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Janne Ahonen | Foto: Salt Lake 2002

Janne Ahonen se narodil 11. května 1977 v Lahti a nedá na své rodné město dopustit. Už pěknou řádku let ale z domova vyjíždí na všechny možné závody skokanů a skoro stejně dlouho patří mezi světovou elitu. Poprvé zazářil před deseti lety v Harrachově, kde získal na juniorském mistrovství světa zlato v jednotlivcích i týmech. Velký individuální úspěch má ale zatím na kontě jediný - v roce 1997 se stal v norském Trondheimu mistrem světa. Také Turné čtyř můstků už jednou vyhrál - patřilo mu v sezóně 1998-99 a to přesto, že nezvítězil ani v jediném ze čtyř závodů.

Loňská sezóna Ahonenovi nevyšla a ve Světovém poháru mu patřila celkově patnáctá příčka. Dopřál si tedy jen týdenní odpočinek a opět se pustil do tréninku. Možná právě v tom se skrývá tajemství jeho úspěchu. "Má také velké zkušenosti a na vysoké úrovni skáče už deset let. Za druhé má dost fyzických sil, takže proto může soutěžit za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. A za třetí, zrovna teď disponuje vynikající technikou," říká o svém svěřenci hlavní trenér finské reprezentace Tommi Nikunen.

Ten pochopitelně zná i detailně tréninkové plány Ahonenových kolegů z týmu. Tedy trénuje Janne více než ostatní? "To nemůžu říct," brání se Nikunen prozradit podrobnosti, "netrénuje více, ale spíše má více odtrénovaných let než další než ostatní finští skokani. To je další z příčin úspěchu. A víte, když se jednou dosáhnete velkého úspěchu, přijde většinou znovu. Takže jeho sebevědomí je také o mnoho vyšší než u jiných finských skokanů."

To potvrzuje i příhoda z Garmisch-Partenkirchenu. Přestože tam upadl a skončil pátý, hlásil týmu, ať sežene další parkovací kartu s tím, že Audi Quattro za celkové vítězství stejně získá. "Jó, vtipkoval. Navíc teď staví v Lahti dům a hned volal architektovi, že prý musí postavit větší garáž, vymyslet místo pro větší trezor a také větší místnost pro ceny," prozradil o svém nejlepším skokanovi trenér Nikunen. A vyvrací tak pověst Ahonena jako suchara, který se nikdy neusmívá a neustále má nasazený neproniknutelný, kamenný výraz. Janne Ahonen má prý jen velmi specifický smysl pro humor. "Ano, to je pravda. A navíc, tento rok už jsem ho několikrát viděl, jak se usmívá," vykládal Nikunen a sám se při tom řehtal.

A kdy nejčastěji? To prozradili finští novináři: "Chcete-li vidět Janneho, když má pusu od ucha k uchu a oči mu září štěstím, zeptejte se ho na syna." Syn Mico se Ahonenovi a jeho ženě Tiie Jacobsonové narodil před rokem v listopadu a táta na něj prý nedá dopustit. Ukázal to i včera, když po druhém skoku otočil dlaně svých rukavic k televizní kameře a všichni si mohli přečíst. "Moi Mico", "Ahoj, Miko".

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme