Landis prodloužil americkou nadvládu na Tour de France

Americký cyklista Floyd Landis vyhrál 93. ročník slavné Tour de France. Na trůnu tak po sedmi letech vystřídal krajana Lance Armstronga, který loni ukončil kariéru. V závěrečné etapě s tradičním cílem v Paříži na Champs Elysées trimufoval Nor Thor Hushovd. Ten stejným způsobem celý závod před třemi týdny zahájil, když vyhrál úvodní prolog. Jediný Čech na startu Pavel Padrnos skončil na 65. místě.

Floyd Landis | Foto: ČTK

Zatímco v předchozích letech měla Tour suveréna v Armstrongovi, letos se bojovalo až do závěrečné časovky, která nakonec rozhodla o vítězství Landise. Třicetiletý cyklista ze stáje Phonak nakonec zvítězil jen o 59 sekund před Španělem Oscarem Pereirem Siem. Loni trimufoval Armstrong před Italem Ivanem Bassem téměř o pět minut, o rok dříve vyhrál slavný Američan ještě výrazněji. Letošní Tour byla nejtěsnější od roku 1989, kdy další Američan Greg Lemond zvítězil o pouhých osm sekund před domácím Laurentem Fignonem. Tehdy se také rozhodlo až na konci v časovce.

Landis je třetím americkým vítězem Tour de France v historii. V minulosti pomohl Armstrongovi jako člen jeho týmu ke třem prvenstvím, nyní dosáhl životního úspěchu. Navíc dokázal vyhrát i s poškozeným kyčelním kloubem. Po sezóně ho čeká operace a dostane umělý kloub. Žlutý trikot oblékl už v jedenácté etapě, ale v šestnáctém dílu ztratil v Alpách přes deset minut. Hned následující den ale Landis předvedl fantastickou sólovou jízdu a vrátil se do hry o celkové prvenství.

Zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže získal stejně jako v letech 2002 a 2004 Australan Robbie McEwen, který dokázal letos vyhrát tři etapy. Vrchařům podruhé za sebou kraloval Dán Michael Rasmussen a bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let vybojoval Ital Damiano Cunego.

V hodnocení týmů obhájili vítězství jezdci T-Mobile, i když těsně před startem závodu přišli o svého lídra a jednoho z favoritů Němce Jana Ullricha. Kvůli podezření z dopingu chyběl v pelotonu také loni druhý Ital Ivan Basso.

Závěrečná etapa měla podle očekávání poklidný průběh. Rozhodnuto bylo nejen o celkovém vítězi, ale i v doprovodných soutěžích. Při vjezdu do Paříže vzdali cyklisté hold čtyřicetiletému Vjačeslavu Jekimovovi. Ruský jezdec, jenž získal už v roce 1988 olympijské zlato ve stíhacím závodu na dráze, absolvoval svou patnáctou Tour. Během závodu si vytkl za cíl překonat rekordních 16 startů nizozemské legendy Joopa Zoetemelka, ale po dojezdu prohlásil, že končí.

Výsledky - 20. etapa (154,5 km):

1. Hushovd (Nor.) 3:56:52, 2. McEwen (Austr.) 3. O'Grady (Austr.), 4. Zabel (Něm.), 5. Paolini (It.), 6. Dumoulin (Fr.), 7. Eisel (Rak.), 8. Geslin (Fr.), 9. Ballan (It.), 10. Wrolich (Rak.) všichni stejný čas, ... 75. Padrnos -8

Konečné pořadí:

1. Landis (USA) 89:39:30, 2. Pereiro (Šp.) -59, 3. Klöden (Něm.) -1:29, 4. Sastre (Šp.) -3:13, 5. Evans (Austr.) -5:08, 6. Meňšov (Rus.) -7:06, 7. Dessel -8:41, 8. Moreau (oba Fr.) -9:37, 9. Zubeldia (Šp.) -12:05, 10. Rogers (Austr.) -15:07, ... 65. Padrnos -2:16:45