Má vytouženou trofej. Skončí?

Během své kariéry vydělal 22 milionů americký dolarů, má na svém kontě dva grandslamové tituly a olympijské zlato, byl světovou jedničkou. Osmadvacetiletému Jevgeniji Kafelnikovovi chyběl jen Davisův pohár. Před letošním finálovým soubojem ruský tenista prohlásil, že skončí, pokud trofej získá. Rusko nejslavnější týmovou soutěž vyhrálo, ale Kafelnikov si na definitivní rozhodnutí nechal ještě nějaký čas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jevgenij Kafelnikov | Foto: Gotenis

Nejúspěšnější tenista ruské historie za sebou nemá úspěšnou sezónu. Letošní rok zakončil na 27. místě světového žebříčku, nejhůře od roku 1993. Už před finálovým duelem proti Francii oznámil Kafelnikov, že musí na operaci křečových žil. Přesto dostal důvěru nehrajícího kapitána Šamila Tarpiščeva. V pátek ale na antuce v pařížské hale Bercy hladce prohrál s Grosjeanem, v sobotní čtyřhře byl nejslabším mužem na dvorci. Chybělo mu sebevědomí, s formou se nepotkal.

Před posledním dnem za nepříznivého stavu 1:2 se ruský tým sešel na hotelu. Trenéři a hráči se dohodli, že do závěrečné dvouhry nastoupí Michail Južnyj. "Mé ego mi říkalo, abych hrál, ale pak jsem si uvědomil, že Michail může odvést lepší výkon než já," prozradil Kafelnikov. "Jsem hrdý na to, že jsem své ego dokázal poslat na Sibiř." Naději pro Rusko vykřesal suverénní Safin, Dvacetiletý Južnyj, který do neděle vyhrál z pěti daviscupových zápasů jediný, pak dokázal zázračně otočit ztracené utkání s Mathieum.

Když Južnyj proměnil mečbol a ruský tým se kolem něj začal radovat z historicky prvního daviscupového vítězství, Kafelnikov seděl stranou. "Věřte, že snaha povzbudit kolegu je vyčerpávající," zdůvodňoval svou absenci při oslavách. Možná si při pohledu na svého náhradníka v objetí bývalého prezidenta Jelcina vzpomněl na své první finále Davisova poháru v roce 1994. Rusko prohrálo po dramatické bitvě se Švédskem a Kafelnikov po zápase označil jako viníka právě Jelcina, který svým příchodem do hlediště "rozhodil" Volkova v kritických chvílích pátého setu utkání s Edbergem. Atmosféru daviscupového finále tehdy poprvé ochutnal i Južnyj, který byl jedním ze sběračů míčků.

Pokud řekne Kafelnikov sbohem, přijde světový tenis o kontroverzní osobnost. Rodák ze Soči se kromě nesporného tenisového umění proslavil láskou k penězům. Kritizoval vedení ATP za malé turnajové odměny a je veřejným tajemstvím, že si často řekl ještě o startovné. Ani tomu nebránilo v tom, aby zápasy prvního kola vypustil. A takových turnajů dokázal objet za rok několik. S napětím budou jeho rozhodování sledovat také čeští tenisté, Rusko bude jejich soupeřem v prvním kole nového ročníku Davisova poháru.

Petr Souček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme