Macháček už po pátě vítězem dakarské rallye

Český závodník Josef Macháček vyhrál Rallye Dakar popáté v kategorii čtyřkolek. Svůj triumf potvrdil druhým nejrychlejším časem ve 14-té závěrečné soutěžní etapě. Dokázal tak ještě navýšit svůj náskok na druhého v celkovém pořadí domácího Marcose Patronelliho.

Trasa rallye Dakar 2009 - detail

Trasa rallye Dakar 2009 - detail | Foto: Ondřej Jánoška

Úspěch českých barev v kategorii čtyřkolek potvrdil pátý Karel Bražina. Na samotný závěr premiérové Rallye Dakar v Jižní Americe čeká závodníky už jen slavnostní průjezd Buenos Aires, který si Josef Macháček vychutná jako vítěz.

Mezi motocyklisty zvítězil Španěl Marc Coma na KTM, pro kterého to je už druhý triumf na dakarské rallye. Nejlepším českým motocyklistou se stal osmnáctý Martin Macek, který řídil stroj značky Yamaha. V cíli byli vidět další čeští závodníci, čtyřiačtyřicátý Froněk a šedesátý pátý Pabiška.

Kategorii automobilů vyhrál Jihoafričan De Villiers s volkswagenem. Nejrychlejším Čechem byl Miroslav Zapletal na voze Mitsubishi, který skončil na vynikajícím sedmém místě a postaral se tak o nejlepší český výsledek historie této kategorie na dakarské rallye. Jako jedenapadesátý dokončil Janeček.

V kamionech si nejlépe vedl Rus Kabirov na kamazu. Z českých borců dokončil na 34. místě pouze Roman Randýsek, klasifikován jako třicátý čtvrtý. Aleš Loprais ze závodu odstoupil z osmého místa před závěrečnou etapou, důvodem byla poškozená spojka. Synovec legendárního strýce se tak přidal ke kamionům Tomáše Tomečka a Marka Spáčila, kteří také končili dřív než v cíli.

Letošní ročník rallye si vyžádal řadu zraněných jezdců a jednu smrtelnou oběť z řad závodníků: devětačtyřicetiletý francouzský motocyklista Pascal Terry zemřel ve druhé etapě na zástavu srdce.

Rallye Dakar - Konečné pořadí: Automobily: 1. De Villiers 48:10:57, 2. Miller -8:59, 3. Gordon (USA/Hummer) -1:46:15, 4. Tollefsen (Nor./Nissan) -6:04:34, 5. Holowczyc -6:37:49, 6. Depping (Něm./Volkswagen) -8:43:29, 7. Zapletal -11:03:08, ...51. Janeček -70:46:14.

Motocykly: 1. Coma 52:14:33, 2. Despres -1:25:38, 3. Fretigne (Fr./Yamaha) -1:38:56, 4. Casteu -2:17:54, 5. Rodrigues -2:22:11, 6. Ullevalseter -2:25:02, ...18. Macek -10:20:29, 44. Froněk -17:18:04, 65. Pabiška -24:33:59.

Čtyřkolky: 1. Macháček 68:22:06, 2. Patronelli (Arg./CAN-AM) -2:34:00, 3. Sonik (Pol./Yamaha) -7:42:34, ...5. Bražina -15:59:51. Kamiony: 1. Kabirov 49:34:46, 2. Čagin -3:39, 3. G. De Rooy -59:56, 4. Mardějev -6:46:30, 5. Echter -7:19:41, 6. De Azevedo -9:31:18, ...31. R. Randýsek -156:26:11.

David Surmaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít