Michálek překonal Vokouna a pomohl Sharks k úvodní výhře

Až čtvrté prodloužení rozhodlo první zápas úvodního kola play off NHL mezi hokejisty Vancouveru a Dallasu. Domácí Canucks vyhráli 5:4, když vítězný gól šestého nejdelšího duelu historie zámořské soutěže dal ve 139. minutě švédský útočník Henrik Sedin. Prodlužovalo se také v Nashvillu, kde domácí Predátoři nakonec prohráli se San José také 4:5 ve druhém nastavení. Jednu branku hostů dal Milan Michálek. Brankář Nashvillu Tomáš Vokoun inkasoval pětkrát z osmatřiceti střel.

Stanley Cup

Stanley Cup

V dalších utkáních prvního kola play off porazil Anaheim Minnesotu 2:1 a Ottawa Pittsburgh 6:3.

Vokoun si zachytal ve vyřazovacích bojích NHL znovu po třech letech. Loni ho do hry nepustily zdravotní komplikace v podobě krevních sraženin, o rok dříve se kvůli výluce nehrálo. Sharks měli k vítězství blíž už v základní hrací době, když po dvou třetinách vedli 4:2. Nashville ovšem dokázal dvougólovou ztrátu vymazat, vyrovnávací trefu zařídil 41 sekund před koncem třetí třetiny při power play Jean-Pierre Dumont. V nastaveném čase měli Predators několik slibných šancí, aby rozhodli zápas ve svůj prospěch, nakonec se však radovali hosté. V 9. minutě druhého prodloužení prostřelil Vokouna z levého kruhu pro vhazování Patrick Rissmiller. V dalších zápasech se ale Sharks možná budou muset obejít bez svého nejlepšího střelce Jonathana Cheechoo, který zápas nedohrál kvůli zranění kolena.

Velké drama viděl diváci ve Vancouveru, kde domácí Canucks v třetí třetině ztratili dvoubrankové vedení a s Dallasem pak bojovali až do čtvrtého prodloužení. Rozhodující moment zápasu, který se protáhl přes půlnoc, už řada diváků neviděla, protože odešli domů. Zápas rozhodl Henrik Sedin, který zužitkoval přihrávku svého bratra Daniela. Gólman Vancouveru Roberto Luongo nastoupil ke svému prvnímu zápasu v play off a hned vytvořil rekord, když pochytal 72 střel. Jeho protějšek Marty Turco si připsal 51 zásahů. Radost z těžce vybojovaného vítězství si vychutnal i český obránce Lukáš Krajíček, jenž ve 27. minutě přihrál Mattiasi Öhlundovi na druhý gól Canucks. K nejdelšímu utkání v historii Stanley Cupu měli aktéři středečního maratonu ještě daleko. V roce 1936 zvítězil Detroit nad Montrealem až po 170 minutách a 30 sekundách hry.

Výhodu domácího ledu potvrdili hokejisté Ottawy, kteří porazili Pittsburgh hrající play off po šesti letech 6:3. Senators vedli v polovině třetí třetiny už 6:1, teprve poté hosté porážku alespoň trochu zmírnili. Jejich třetí gól vstřelil v poslední minutě zápasu nejproduktivnější hráč základní části Sidney Crosby

Úspěšně vstoupili do play off také hokejisté Anaheimu, kteří porazili Minnesotu 2:1. Uspěli i bez brankářské jedničky Jeana-Sebastiena Giguerea, který dostal volno, aby mohl být se svou manželkou a novorozeným synem. Náhradník Ilja Bryzgalov jej bezezbytku zastoupil, z 25 střel prošla za jeho záda pouze rána slovenského útočníka Pavola Demitry, který v 27. minutě otevřel skóre zápasu. Vzápětí však vyrovnal Teemu Selänne a o výhře Anaheimu rozhodl pět minut před koncem třetí třetiny Dustin Penner.

1. kolo play off - 1. zápasy:

Východní konference:

Ottawa - Pittsburgh 6:3 (2:0, 1:1, 3:2)

Branky: 2. Meszároš, 7. Kelly, 35. Preissing, 41. Heatley, 46. Neil, 49. Comrie - 37. J. Staal, 53. Gončar, 60. Crosby. Střely na branku: 37:26. Diváci: 19.611. Stav série: 1:0

Západní konference:

Nashville - San Jose 4:5 v druhém prodl. (0:1, 2:3, 2:0 - 0:0, 0:1)

Branky: 23. a 54. Radulov, 24. a 60. Dumont (na druhou Erat) - 8. Carle, 26. Grier, 33. Rivet, 36. M. Michálek, 89. Rissmiller. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celý zápas, z 38 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 86,8 procenta. Střely na branku: 43:38. Diváci: 17.113. Stav série: 0:1

Anaheim - Minnesota 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 30. Selänne, 55. Penner - 27. Demitra. Střely na branku: 34:25. Diváci: 17.180. Stav série: 1:0

Vancouver - Dallas 5:4 ve čtvrtém prodl. (1:1, 2:1, 1:2 - 0:0, 0:0, 0:0, 1:0)

Branky: 5. D. Sedin, 27. Öhlund (Krajíček), 34. Näslund, 48. Smolinski, 139. H. Sedin - 6. Morrow, 31. Daley, 49. Miettinen, 54. Nagy. Střely na branku: 56:76. Diváci: 17.180. Stav série: 1:0