Mladí fotbalisté postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa

Čeští fotbalisté do 20 let postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa v Kanadě. V osmifinále vyřadili Japonsko po penaltovém rozstřelu, po 90 minutách i prodloužení skončil zápas 2:2. O postup do semifinále se Češi utkají v neděli ráno v 1:45 našeho času v Edmontonu se Španělskem.

Marek Suchý proměnil penaltu v zápase s Japonskem

Marek Suchý proměnil penaltu v zápase s Japonskem | Zdroj: ČTK

Po aktivním českém nástupu se Japonci postupně otřepali a pomalu začali získávat mírnou převahu. Častěji drželi míč na kopačkách a hrozili především ze standardních situací, které se česým mladíkům vůbec nedařilo bránit. V 17. minutě ale mohlo jít po spolupráci dvou slávistů české mužstvo do vedení. Gecov vyslal dopředu Jandu, který se krásně zbavil bránícího Učidy a jen těsně minul japonskou branku. O pět minut později se Japonci dočkali. Po rohovém kopu se hlavou prosadil Makino. Českým týmem obdržený gól hodně otřásl a ve zbytku první půle nebyl schopný vypracovat si vážnější šanci.

Do druhého poločasu poslal trenér Soukup místo Gecova Mareše, ale hned po pár sekundách dostali Češi druhý úder. Po strčení Kubáně do Tanaky nařídil kolumbijský rozhodčí Buitrago první penaltu v zápase. Brankář Petr sice vystihl směr, na Morišimovu střelu nedosáhl. Češi museli otevřít hru a v 57. minutě mohl definitivně rozhodnout Kawahara. Po hodině hry český tlak zesílil a přinesl také své ovoce. Suchého v pokutovém území v 74. minutě podtrhl jeden z japonských beků a Kúdela proměněnou penaltou snížil na 1:2. O tři minuty později se situace opakovala. V pokutovém území upadl Fenin a sudí nařidil třetí penaltu. Tu se štěstím dal Mareš. Pět minut před koncem ale právě autor vyrovnávacího gólu dostal druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Češi tak odehráli v deseti celé půlhodinové prodloužení.

Mladíkům docházely síly a jen se štěstím přežili obrovskou šanci Morišimy i břevno po přímém kopu Kašiwagiho. Ve druhé polovině prodloužení měli Japonci drtivý tlak a Češi mohli děkovat rozhodčímu, že přehlédl ruku Okleštěka, který tak zabránil jistému gólu.

O postupujícím do čtvrtfinále tak musely rozhodnout penalty. Brankář Petr vychytal Jasudu a Morišimu, zatímco z Čechů neuspěl jen Pekhart, který trefil tyč. Český tým tak vyrovnal největší úspěch v této věkové kategorii na mistrovství světa.

Česká republika "20" - Japonsko "20" 2:2 (0:1, 2:2), na penalty 4:3

Branky: 74. Kúdela z pen., 77. Mareš z pen. - 22. Makino, 47. Morišima z pen.
Penalty proměnili: Fenin, Kúdela, Suchý, Okleštěk - Aoki, Makino, Kašiwagi. Neproměnili: Pekhart - Jasuda, Morišima
Rozhodčí: Buitrago - Gonzalez, Rivas (všichni Kol.). ŽK: Mareš, Janda - Takana, Jasuda, Učida. ČK: 85. Mareš - 120. Fudžita
Diváci: 14.500

Česká republika: Petr - Kúdela, Mazuch, Šimůnek, Kubáň (91. Okleštěk) - Gecov (46. Mareš), Kalouda, Suchý, Janda - Fenin, Střeštík (55. Pekhart). Trenér: Soukup

Japonsko: Hajaši - Učida, Makino, Fukumoto, Jasuda - Takana (78. Fudžita), Kašiwagi, Aojama, Umesaki (110. Kagawa) - Kawahara (70. Aoki), Morišima. Trenér: Jošida

Výsledky osmifinále:

Rakousko - Gambie 2:1 (1:0)

Branky: 46. Prödl, 81. Hoffer - 69. Gomez

USA - Uruguay 2:1 po prodl. (1:1, 0:0)

Branky: 87. vlastní Cardaccio, 107. Bradley - 73. Suarez

Španělsko - Brazílie 4:2 po prodl. (2:2, 1:2)

Branky: 43. Pique, 84. Javi Garcia, 102. Bueno, 120.+2 Adrian Lopez - 39. Leandro Lima, 41. Alexandre Pato