Mladík Martin Horák je nečekaným kanonýrem

V létě si v Olomouci mysleli, že by se v jejich kádru neprosadil. Narozdíl od Hanáků však trenér Bohemians Vlastimil Petržela moc dobře věděl, jaké síly se v Martinu Horákovi skrývají. Získal ho na dvouleté hostování a Horák své kvality prokázal ihned. Zapadl do kádru Bohemians, stal se oporou, pronikl do reprezentační jedenadvacítky a začalo se mu dařit i střelecky. Ve 13. kole Gambrinus ligy v Blšanech zařídil dvěma přesnými hlavičkami výhru klokanů 2:0 a s pěti góly se vyhoupl do čela klubové tabulky střelců. Bohemians si navíc upevnili třetí místo v těsném závěsu za vedoucí Spartou a druhou žižkovskou Viktorií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gambrinus liga | Foto: Jan Rosenauer

"Je to skvělý pocit, protože vyhrát a dát dva rozhodující góly, to se mi v lize podařilo vůbec poprvé," usmíval se Martin Horák. "Zatím se mi daří, nevím čím to je, že mi to tam padá," říká hráč, který za jedenadvacítku dal ve třech zápasech tři branky - tedy průměr jeden gól na zápas. "Sám jsem v šoku, doufám, že mi to tam bude padat dál."

Sezónu začal na beku (z této pozice vstřelil tři branky), před utkáním v Blšanech ho ale trenér Vlastimil Petržela posunul na post ofenzivního záložníka. "Před zápasem si mě trenér Petržela zavolal a ptal se mě, jestli bych to zvládl, jestli bych se toho nebál. Chtěl tím totiž překvapit trenéra Blšan pana Beránka, který mě zná z jedenadvacítky a ví, že hraju beka. Mým úkolem bylo doplňovat útočníky a snažit se zakončovat hlavou. To se stoprocentně podařilo," vysvětloval Horák.

Taktický tah vyšel Petrželovi dokonale. "Vím o Martinových kombinačních schopnostech a o jeho schopnostech v koncovce, kde je vynikající, a proto jsme se rozhodli ho vysunout. Míra Obermajer už je stoprocentně zdráv a věděl jsem, že tu jeho roli zastane," povídá Petržela. "U Martina je to podobný osud jako u Marka Nikla. Ten začal jako hlídač, jako stoper, ale pak se posunul do zálohy a z ní se dostal až do Norimberka," vzpomíná Vlastimil Petržela na svého svěřence, který do Německa zamířil ještě v době, kdy klokani hráli druhou ligu. "Martin Horák, to je stejný typ hráče: je velice rychlý, dokáže přečíslit, překlenout veliký prostor, a ještě se dostane do kocovky," chválí svého svěřence.

Jestli ale Horák v záloze setrvá i pro další zápasy, je zatím otázkou. "Trošku taktiky v tom bylo, věděli jsme, že Blšany mají vysoké hráče, kteří nás budou překopávat a nebudou nás chtít pustit do hry, protože my dnes máme mužstvo kombinačně velice šikovné, s řadou technických hráčů. Svým způsobem to byla taktika, Horák hrál na Velkoborského a poradil si s tím v pohodě," pokračuje Vlastimil Petržela.

Horák už v odehraných 13 kolech nastřílel 5 gólů a svému trenérovi dělá radost. "Jako trenér jsem spokojený, protože když vám obránce dá pět branek, tak je to výborné. Já jsem o jeho kvalitách věděl už v době, kdy hostoval v Prostějově. Jen jsem se divil, že se v Olomouci vůbec nedostal do kádru. Když byla ta možnost, tak jsem po něm okamžitě sáhnul. Od prvního kola jsem mu hledal místo, začínal nejdřív na pravém, potom na levém beku, pak jako předstoper s Liborem Janáčkem, kde velice vyrostl a lepšil se zápas od zápasu," popisuje Petržela.

Talentovaný obránce je ale v Ďolíčku jen na hostování, jinak patří stále Olomouci. "Olomouc ho chce zpátky už teď, ale my Horáka nepustíme a ty dva roky si ho chceme nechat. My to máme v klauzuli, že Horák rozhodne sám o svém osudu. To znamená, že když nám podepíše přestupní lístky na další sezónu, tak je náš hráč, protože máme od Olomouce souhlas na dva roky," uzavírá téma Horák kouč Bohemians Vlastimil Petržela.

Štěpán Etrych Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme