Mistrovství světa ve fotbale 2014

20. Mistrovství světa pořádala Brazílie od 12. června do 13. července 2014. Odehrálo se 64 zápasů ve 12 městech, turnaj se hrál v systému 8 čtyřčlenných skupin a následně vyřazovací systém dvou postupujících. Další Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje v Rusku.

Pořadí:

  1. Německo
  2. Argentina
  3. Nizozemsko

Nejlepší střelec: James Rodríguez (6)
Nejlepší hráč: Lionel Messi
Počet gólů: 171 (2,67 na zápas)
Celková návštěvnost: 3 430 000 (54 000 na zápas)

Zprávy z MS ve fotbale 2014

|David Koubek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

V brazilském Salvadoru už rok jezdí metro, nikam se s ním ale nedostanete

Ani rok od začátku MS ve fotbale v Brazílii nejsou hotové některé slibované projekty. Třeba rychlá tramvaj v Cuiabá nezačala jezdit vůbec a zpozdí se nejméně o čtyři roky. Ve Fortaleze stavbu metra odložili na neurčito. Na místě, kudy mělo jezdit, místo toho chudí lidé postavili chatrče. V Salvadoru sice metro vyjelo den před startem mistrovství, zatím má ale jen pět stanic a rok od spuštění ještě není propojené se zbytkem dopravní sítě. Cestující proto zatím vozí zadarmo.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Fotbalová Anglie truchlí, postupu na světovém šampionátu už věří jen málokdo

Dva zápasy, dvě porážky. Dosavadní bilance Anglie na fotbalovém mistrovství světa v Brazílii zahalila hrdý Albion do smutku. V postup do dalších bojů už nevěří ani ti největší optimisté, i když se pořád ještě tahle varianta vyloučit nedá. Sdělovací prostředky a fotbalové osobnosti ještě teď chrlí gejzír reakcí na včerejší nečekanou porážku s Uruguayí.

|David Koubek |Fotbal

Pláž Copacabana obsadili argentinští fanoušci, chystají se na večerní duel na slavném Maracaná

Dnes večer se poprvé hraje zápas letošního mistrovství světa na nejslavnějším brazilském stadionu. Maracaná v Rio de Janeiru bude dějištěm duelu mezi Argentinou a Bosnou a Hercegovinou. Argentinští fanoušci využívají toho, že je šampionát po 36 letech zase v Jižní Americe, a ve velkém vyrazili na stadiony. Přijíždějí auty a baví sebe i své okolí.

|Vojtěch Berger, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Kosmopolitní Vídeň ovládla fotbalová horečka. Němce tam ale rádi nevidí

Kdo si chce užít atmosféru mistrovství světa a Brazílie mu přijde trochu z ruky, může zkusit Vídeň. Polovina obyvatel rakouské metropole má přistěhovalecké kořeny a město je tradičně hodně kosmopolitní. Před pár lety navíc Vídeňané objevili kouzlo hromadného sledování zápasů na ulicích. Fandit tam můžete prakticky kterémukoli týmu, stačí si vybrat správný bar nebo klub, ať už v parku nebo na pláži.

|David Koubek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Zaměstnanci letišť v Riu vyhlásili stávku, většina prý ale bude pracovat

Obě letiště v brazilském Rio de Janeiru ochromila stávka. Tamní pracovníci chtějí lepší platy. V zemi mezitím začíná světový šampionát ve fotbale. Dvanáct brazilských stadionů bude hostit celkem 64 zápasů. První utkání začne dnes večer v Sao Paulu mezi domácími Brazilci a Chorvaty. Město v minulých dnech také trápily dopravní problémy.

|David Koubek |Fotbal

Je to tým, který může vyhrát, věří Brazilcům bývalý sportovní komentátor Braga Júnior

Zažil všech pět titulů brazilské fotbalové reprezentace, a u toho vůbec prvního byl téměř nejblíž. Brazilec Braga Júnior je posledním žijícím rozhlasovým komentátorem, který přenášel finále mezi domácím Švédskem a Brazílií v roce 1958. A díky němu mohla celá Brazílie hned slavit. Ve fotbalovém deníku s ním mluvil zpravodaj David Koubek.