#nechtejipracovat. Sportovní redaktorky se brání proti sexuálnímu obtěžování fanoušky

Sportovní novinářky musí čelit nejenom na právě probíhajícím mistrovství dotěrným fanouškům. Brazilské redaktorky proto rozjely kampaň s portugalským názvem #deixaElaTrabalhar, v českém překladu #nechtejipracovat.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci na fotbalovém mistrovství světa | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Brazilské sportovní novinářky založily svou kampaň na sociálních sítích už v březnu, kdy zveřejnily na Twitteru video propagující jejich projekt. Velkému zviditelnění se akci dostalo právě během fotbalového šampionátu, kdy se musí novinářky vypořádávat s nechtěnou pozorností.

‚O většině incidentů se ani nedozvíme.‘ Největším problémem šampionátu je podle FIFA sexismus

Číst článek

Jednou z reportérek i Julieth González Theránová z Kolumbie, která pracuje pro německou televizní stanici Deutsche Welle's Spanish News. Právě ji muž během živého vstupu chytil za ňadro a políbil na krk. Reportérka pak živý vstup sice dokončila, ale evidentně rozzlobená.

Theránová následně video s celým incidentem umístila na svůj instagramový profil a napsala k němu, že ženy novinářky si podobné zacházení nezaslouží. Také zmiňuje, že by se jasně měla určitě hranice mezi nákloností a obtěžováním.

Brazilské reportérce - Julii Guimaraesové - se stalo něco podobného na šampionátu už dvakrát, ale v druhém případě dokázala dotěrného fanouška velmi rychle odklidit z cesty.

„Je to hrozné, cítím se tak bezmocná a zranitelná. Tentokrát jsem zvládla odpovědět, ale je smutné, že lidé mají pocit, že je to jejich právo tohle udělat,“ řekla k tomu pro Globo Esporte Guimaraesová.

Tyto dva případy rozhodně nejsou ojedinělými incidenty během fotbalového mistrovství. Spousta dalších reportérek přidává své zážitky právě pod #letherwork nebo #deixaElaTrabalhar na sociální sítě.

Podle jedné z reportérek Luizy Oliveirové je to dané pořadatelskou zemí, protože „ruská společnost je stále dost konzervativní a dostatečně se nevěnuje ochraně práv žen.“ Jí samotné, ani jejím kolegyním se v Brazílii nikdy nic podobného nestalo.

bor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme