Guerrero znovu střílí za Peru. ‚Nebezpečný precedens,‘ říká o přerušení trestu antidopingový expert

Světový šampionát v Rusku měl kvůli trestu za doping sledovat jen v televizi. Nakonec je všechno jinak. Kapitán fotbalové reprezentace Peru Paolo Guerrero byl dočasně omilostněný a ve svých 34 letech si tak poprvé zahraje na mistrovství světa.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paolo Guerrero může nastoupit na mistrovství světa | Foto: Stefan Wermuth | Zdroj: agentura Reuters

Tisíce fanoušků Peru i tradičně emotivní jihoameričtí komentátoři vybuchli nadšením. Nejlepší střelec historie peruánské reprezentace Paolo Guerrero po osmi měsících nastoupil za národní tým. A hned dvěma góly zařídil výhru 3:0 nad Saudskou Arábií.

Peruánec Guerrero může na mistrovství světa, trest za kokain mu pozastavil švýcarský soud

Číst článek

„Fanoušci byli neuvěřitelní. Jejich podpora je pro mě důležitá, jsem jim moc vděčný. Něco podobného jsem nečekal, moc jim děkuji. Za to, jak mě přivítali, se musím odvděčit výkony. Jsem rád, že jsem mohl znovu nastoupit za reprezentaci. Máme silný tým a společně budeme tvrdě pracovat, abychom byli úspěšní,“ řekl Guerrero po utkání peruánské televizi.

Vloni v říjnu našli dopingoví komisaři v jeho těle stopy kokainu. I když kvůli trestu neměl šanci světový šampionát stihnout, nakonec v Rusku překvapivě hrát může.

„Přerušit trest, aby mohl absolvovat vrchol sezony a možná celé sportovní kariéry, a pak ho dosloužit, to mi připadá jako dost nebezpečný precedens,“ upozorňuje Michal Polák z antidopingového výboru České republiky na to, že podobné žádosti by se v budoucnu mohly opakovat.

Útočník brazilského Flamenga dostal nejprve roční trest, který byl později snížen na polovinu. Jenže Mezinárodní sportovní arbitráž CAS mu záhy přidala dalších osm měsíců. Krátkodobou milost Guerrerovi udělil až nejvyšší švýcarský soud.

„Rozhodnutí je zvláštní, je to nejvyšší civilní sport ve Švýcarsku a ne CAS, který běžně o sportovcích a pozastavení činnosti běžně rozhoduje,“ dodává Michal Polák.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme