Rusko - Chorvatsko 2:3 po penaltách. Subašić vychytal rozstřel o semifinále

Posledními semifinalisty mistrovství světa jsou fotbalisté Chorvatska. Svěřenci Zlatka Daliće dokázali otočit zápas s Ruskem a o postup do finále se utkají s Anglií. Hrdinou se v penaltovém rozstřelu stal gólman Danijel Subašić.

Soči (Aktualizováno: 22:51 7. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domagoj Vida slaví gól v prodloužení | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: agentura Reuters

Chorvatsko je teprve třetí reprezentací v historii MS, která dokázala dát hostitelské zemi gól v prodloužení. Hlavička Domagoje Vidy ze 101. ale Chorvatsko do semifinále ještě neposlala, protože vyrovnal naturalizovaný Rus Mário Fernandes.

Rusko - Chorvatsko 2:3 po penaltovém rozstřelu

Jenže obránce Fernandes v následném penaltovém rozstřelu vůbec netrefil branku. Danijel Subašić už předtím v první sérii vychytal lajdácky kopnutou penaltu Smolova. Semifinále s Anglií budou hrát Chorvaté ve středu v moskevských Lužnikách.

Ruský tým se podle očekávání oproti osmifinále se Španělskem vrátil k formaci 4-2-3-1, do základní sestavy se znovu zařadil Denis Čeryšev. Chorvaté udělali jedinou změnu po duelu s Dánskem, Brozoviće v záloze nahradil Andrej Kramarić.

Oběma trenérům se obměna vyplatila. Úvod se vyznačoval ofenzivním snažením obou týmů, pak ale intenzita opadla. Zvýšil ji znovu až v 31. minutě Čeryšev, který si vyměnil míč s Dzjubou a následně otevřel skóre parádní střelou zpoza vápna k tyči. Na šampionátu se Čeryšev trefil už počtvrté.

Chorvaté ale ještě do poločasu vyrovnali. Mandžukić rozběhl útok po levé straně a nacentroval před branku Kramarićovi, který po zaváhání ruských obránců hlavičkou překonal Akinfejeva. Útočník či záložník Hoffenheimu se stal už sedmým chorvatským střelcem na MS v Rusku, pouze Belgie rozložila góly mezi více hráčů (9).

V druhém dějství pokračovali Chorvaté v útočení a po hodině hry dostal Perišič obrovskou šanci dokonat obrat, když se k němu odrazil míč ve vápně, přízemní střelou však trefil pouze tyč.

Svěřenci trenéra Zlatka Daliće drželi domácí fotbalisty na jejich polovině, osmělili se akorát Dzjuba a Jerochin, jejich hlavičky ale nepřidělaly gólmanu Subašićovi práci. Až v nastavení mohl rozhodnout Smolov, brankář Monaka ale jeho střelu z úhlu zneškodnil, přestože chvíli předtím si musel nechat ošetřit nohu.

Zápas dospěl za stavu 1:1 do prodloužení a oba týmy si tak zopakovaly osmifinálovou zkušenost. Ve 101. minutě nacentroval od rohového praporku Modrić, poblíž penaltového puntíku hlavičkoval Vida a míč doskákal až za brankovou čáru. Byl to už 26. gól na MS po rohu, což je nejvíce od roku 1966.

Rusko mohlo také po této standardní situaci vyrovnat, Kuzjajevův pokus ale vychytal Subašić. Domácí fotbalisté i tak o chvíli později skórovali. Z přímého kopu nacentroval Dzagojev, který se jako střídající hráč objevil na hřišti poprvé od úvodního duelu se Saúdskou Arábií, Fernandes hlavou přesně zakončil a premiérovým gólem v reprezentaci posunul duel do penaltového rozstřelu.

Hned v první sérii zaváhal Smolov, jehož nepovedený kop Subašič chytil, Akinfejev ale vychytal druhý pokus Chorvatů v podání Kovačiće. Vzápětí však zaváhal Fernandes a další exekutoři už se nezmýlili.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - čtvrtfinále:
Rusko - Chorvatsko 2:2 po prodl. (1:1, 1:1), pen. 3:4
Branky: 31. Čeryšev, 115. Fernandes - 39. Kramarič, 101. Vida. Penalty proměnili: Dzagojev, Ignaševič, Kuzjajev - Brozovič, Modrič, Vida, Rakitič. Neproměnili: Smolov, Fernandes - Kovačič. Rozhodčí: Ricci - De Carvalho, Van Gasse (všichni Braz.) - Irrati (video, It.). ŽK: Gazinskij - Lovren, Strinič, Vida, Pivarič. Diváci: 44.287.

ČTK, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít