Šestice cizinců vytvořila na MS živou duhovou vlajku LGBT komunity. Ruským zákazům navzdory

Nosit duhovou vlajku LGBT komunity na veřejnosti je v Rusku zakázané a hrozí za to i vězení. Šestice aktivistů z různých zemí ale našla způsob, jak symbol lesbické, gay, bisexuální a transsexuální komunity během probíhajícího mistrovství světa ve fotbale „propašovat“ do Moskvy a přitom nikoho nepohoršit. Nosili dresy národních týmů svých zemí, které dohromady tvořily duhovou vlajku, informuje BBC.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Duhovou vlajku tvoří šest barevných pruhů (odshora: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová) seřazených vodorovně nad sebou.

V rámci projektu, který tvůrci nazvali Skrytá vlajka (Hidden Flag), ale vedle sebe chodila po ulici a fotila se šestice aktivistů v dresu Španělska, Nizozemska (které ani na mistrovství světa nehraje), Brazílie, Mexika, Argentiny a Kolumbie.

Šestice se podle jedné z aktivistek, Marty Márquezové ze Španělska, hned po přistání hodně bála. „Uvědomili jsme si ale, že nikdo neví, co děláme, a tak jsem se začala uvolňovat,“ citovalo BBC Martu.

Během jejich pětidenního pobytu v Rusku, kdy navštívili Rudé náměstí, fotili se před kostelem ruské ortodoxní církve v Moskvě nebo vedle policistů, je podle Marty nikdo neohrozil. „Většina lidí k nám byla velmi laskavá. Ale kdyby věděli, co děláme, pravděpodobně by to bylo jiné,“ dodala Marta.

Jejich projekt vzbudil velké ohlasy na sociálních sítích a všimla si ho i řada světových médií.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme