Mizerný start se skvělým koncem. Čeští hokejisté otočili utkání s Finy a zvítězili v nájezdech

Čeští hokejisté předvedli ve svém třetím vystoupení na mistrovství světa vynikající obrat. Po první třetině prohrávali s Finskem o tři góly, ale závěrečným náporem ve třetí třetině nakonec dovedli utkání až do samostatných nájezdů. Jediným úspěšným střelcem v nich byl Robin Hanzl.

Paříž/Kolín nad Rýnem (Aktualizováno: 23:05 8. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kovář a Jakub Jeřábek se radují z vyrovnávající branky proti Finům.

Jan Kovář a Jakub Jeřábek se radují z vyrovnávající branky proti Finům. | Zdroj: Reuters

Českým hokejistům vůbec nevyšel vstup do jejich třetího utkání na mistrovství světa. Finové se chtěli rychle oklepat z nečekané porážky proti Francii. Navíc hned v první minutě šli do vedení. Aho chytře dostal puk do Mrázkova brankoviště a nikým nehlídaný Valtteri Filppula neměl u vzdálenější tyče velké problémy se zakončením.

U obdrženého gólu byl obranný pár Kundrátek – Kempný a tatáž dvojice byla na ledě také ve třetí minutě, kdy Suomi svůj náskok navýšili. Obránce Jaakola dostal trochu více prostoru na vrcholu pravého kruhu. Jeho tečovaný pokus s notnou dávkou štěstí zapadl za záda Mrázka. Finy dostaly dva rychlé zásahy na koně. V podstatě každá střela znamenala pro českou branku bezprostřední ohrožení.

Kromě rychle inkasovaných zásahů srazil svěřence trenéra Jandače také zákrok Osaly na Voráčka. Český kapitán následně zkusil jedno střídání, ale poté z duelu odstoupil a již se do něj nevrátil. Třetinu hrůzy pro národní tým zakončil bombou od modré čáry Ville Lajunen. Jeho střelu Mrázek přes bránící hráče neviděl.

SLEDOVALI JSME ONLINE: Finsko - Česko 3:4 po sn.

Trenéři o přestávce zasáhli do sestavy, kterou výrazně promíchali. Kvůli zranění Voráčka dostal více prostoru na ledě Tomáš Hyka. Výkon reprezentace se o něco zvedl, ale kontaktního zásahu se Češi ne a ne dočkat. Nejblíže k němu měli Jan Kovář a David Pastrňák. Ani jeden z nich ale nevyužil své šance.

Ani před třetí částí nenechal kouč Jandač kámen na kameni. Přeskupené formace ale tentokráte slavily úspěch. Český tým nejprve přežil šanci Hietanena, který od modré čáry orazítkoval tyč. V následující přesilovce ve 48. minutě ale vykřesal naději Roman Horák, který projevil dostatečný důraz na brankovišti.

Dva góly v rozmezí 23 sekund

Závěrečný tlak uplynul hodně rychle. Obránce Radko Gudas si našel prostor pro střelu a z vrcholu pravého kruhu zamířil přesně k bližší tyči. Hrál se konec 58. minuty. Od trefy kmenového hráče Filadelfie uplynulo 23 sekund. Češi vystihli chybnou Jaakolovu rozehrávku a Jan Kovář prolomil svou střeleckou smůlu trefou mezi Korpisalovy betony.

V prodloužení chtěly vyhrát oba celky. V největší šanci byl Fin Sebastian Aho, ale v brejkové situaci zachoval nervy brankář Petr Mrázek, který celou situaci ustál.

O bonusovém bodu musely nakonec rozhodnout až samostatné nájezdy. Trenér Josef Jandač do nich vyslal Robina Hanzla, který měl v průběhu sezony velmi dobrou úspěšnost. Nakonec se stal také jediným úspěšným exekutorem. Petr Mrázek totiž zlikvidoval všechny tři pokusy Finů. Reprezentační výběr tak otočil zdánlivě ztracené utkání a v tabulce skupiny B se zařadil na druhé místo za suverénní Kanadu.

Gólové hody byly k vidění také v Kolíně nad Rýnem. Američané se Švédy v utkání třikrát prohrávali, ale rozhodující trefu nakonec zaznamenali oni. V 52. minutě rozhodl o vítězství J.T. Compher. Duel měl dva kanonýry. Johnny Gaudreau a Elias Lindholm vstřelili po dvou gólech.

Mistrovství světa v hokeji v Německu a Francii:

Skupina A – Kolín nad Rýnem:

USA – Švédsko 4:3 (2:3, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Keller (Eichel, Trouba), 19. Gaudreau (Larkin), 23. Gaudreau (Eichel, Lee), 52. Compher (C. Murphy, Larkin) – 3. E. Lindholm (Stralman), 14. E. Lindholm (Ekman-Larsson), 19. Hedman (C. Klingberg, J. Lundqvist). Rozhodčí: Kubuš (Sloven.), Stricker – Kederli (Švýc.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 18 398.