I čeští hokejisté se na mistrovství světa v Paříži zajímají o politiku

I když čeští hokejisté nebydlí na mistrovství světa v centru Paříže, kde se slavilo vítězství Emmanuela Macrona, prezidentských voleb si nemohli nevšimnout. Ve volném dni nemohli ve francouzské metropoli evropské události číslo jedna posledních dní uniknout.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hokejisté se radují po gólu Lukáše Radila. | Zdroj: Reuters

„Tím, že nejsme úplně v centru, tak jsme nic neviděli, ale já se celkově o světovou politiku a dění ve světě zajímám, takže vím, o co jde. Určitě je to velká událost pro celou Evropu,“ říkal reprezentant Michal Birner pro Radiožurnál.

A událost rychle přebila nečekaný sportovní úspěch - Francie totiž porazila na domácím šampionátu Finy, ale už hodinu a půl poté se zavřely volební místnosti a oslavy v hale Bercy vystřídalo nadšení u Louvru, kde byli příznivci Emmanuela Macrona, vítěze prezidentských voleb. V tu dobu už byl Michal Birner na hotelu, jako rodák z Litoměřic ve Francii volit nemohl, ale shodl by se s většinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

I čeští hokejisté se zajímali o francouzské prezidentské volby.

„Asi bych volil Macrona, přeci jenom má rozumnější názory. Úplně tolik do francouzské politiky nevidím, ale co jsem si četl, tak on má lepší názory než Le Pennová. Ona je přeci jen taková hodně nacionalistická. Samozřejmě s tím, co se teď děje ve světě, tak taková politika může slavit úspěch. Také nejsem zastánce velké migrace, ale ta situace je a je potřeba to vyřešit nějakým rozumným způsobem.“

Není to ale jen Birner, kdo v národním týmu sleduje politiku. I když se brankář Pavel Francouz nechce moc zabývat současným děním. „Ne, teď vůbec nic nesleduji a snažím se soustředit jenom na hokej,“ rád se zase podívá do historie. I proto má na své masce dvě významné osobnosti. Jsou jimi Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel.

Skvělé gesto. Bellemare přenechal cenu pro nejlepšího hráče brankáři Hardymu

Číst článek

Plzeňskému rodákovi je bližší konec 80. let. „Určitě období kolem revoluce. Já mám v Rusku dost času, tak si čtu a baví mě historie, takže z toho důvodu si myslím, že mě to i napadlo.“

Zisk politických bodů jde ale rychle stranou, teď se budou v české šatně řešit body jiné - ty do tabulky skupiny B. Další mohou přijít už v pondělí večer po zápase s Finskem, který začíná ve 20:15, kdy začíná i přímý přenos Radiožurnálu a online přenos na našem serveru iROZHLAS.cz.

František Kuna, niš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme