Rusové deklasovali na hokejovém MS Itálii 10:1. Francie překvapila Finsko a vyhrála 5:1

Hokejisté Ruska deklasovali na mistrovství světa Itálii 10:1 a vyhráli i svůj druhý zápas ve skupině A. Kanada porazila Slovinsko jednoznačně 7:2 a bez ztráty bodu vede skupinu B. Francie se postarala o největší dosavadní překvapení šampionátu, když zvítězila v nad Finskem 5:1.

Paříž/Kolín nad Rýnem (Aktualizováno: 19:00 7. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové nastříleli Itálii deset branek.

Rusové nastříleli Itálii deset branek. | Zdroj: Reuters

Rusové nepřipustili na cestě za třemi body sebemenší komplikace. Zahřívací desetiminutovku před takřka 11 tisíci diváky završil povedenou tečí tísněný Andronov. Následovala série velkých šancí, kterou utnul faul Namestnikova. Pak ale poprvé faulovali Italové a Dadonov snadno zblízka zvýšil na 2:0.

Italové alespoň symbolicky zazlobili v úvodu druhého dějství, kdy byl blízko gólu tečující Insam, po něm využil při hře ve čtyřech na obou stranách místa na ledě Traversa a postaral se o čestný zásah poražených. Pro Italy šlo teprve o druhý gól v pátém vzájemném utkání na MS od přelomu století. „V tu chvíli to pro nás byl úžasný gól, celkově to však od nás nebyl nejvydařenější zápas,“ přiznal útočník Anton Bernard.

Pak Kučerov brzy využil přesilovku, ve 36. minutě zvýšil Namestnikov a 77 vteřin po něm využil další hru v početní výhodě Panarin. „Možná, že jsme na začátku druhé třetiny trošku ubrali, ale pak jsme se do toho zase naplno obuli a získali kontrolu nad zápasem,“ uvedl Namestnikov.

Do třetí třetiny vystřídal Vasilevského v ruském brankovišti Sorokin, zatímco jeho protějšek Cloutier si vypil kalich hořkosti až do dna. Rusové se bavili hokejem a bylo jen otázkou, na jakém výsledku se jejich očekávané vítězství zastaví.

Účet závěrečné dvacetiminutovky otevřel v přesilovce na brankovišti důrazný Plotnikov. Za necelé dvě minuty ho následoval - opět v početní výhodě - Mozjakin. Uběhlo jen 19 vteřin a Namestnikov zvýšil už na 8:1. Panarin pak potvrdil stoprocentní úspěšnost při přesilovkách a na konci 59. minuty dovršil „desítku“ Andronov.

„Myslím, že tím výsledkem se nenecháme nikdo uspokojit. Nejdůležitější ze všeho je, že jsme vyhráli dva zápasy, nyní se musíme připravit na Německo. Porazili USA a mají dobrý tým, musíme být stoprocentně připravení,“ zdůraznil Namestnikov s vyhlídkou dalšího utkání.

„Padalo nám to tam dnes, ale největším plusem je, že jsme se mohli zase o něco více sehrát v našich útočných formacích. Dali jsme i nějaké góly, které se rozložily mezi více hráčů, to vše týmu pomáhá,“ řekl útočník Sergej Plotnikov.

Slovinsko - Kanada 2:7 (0:3, 1:3, 1:1)

Hokejisté Kanady porazili ve svém druhém utkání na mistrovství světa v Paříži Slovinsko jednoznačně 7:2 a bez ztráty bodu vedou skupinu B. Prvním hattrickem turnaje se zaskvěl v dresu vítězů minulých dvou šampionátů útočník Nathan MacKinnon, který si navíc připsal i jednu asistenci.

Francie - Finsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Hokejisté domácí Francie se postarali o dosavadní největší překvapení mistrovství světa, když zvítězili v Paříži nad Finskem 5:1. Dvěma góly zařídil úspěch útočník Antoine Roussel z Dallasu a spolupořadatel šampionátu si ve druhém vystoupení na šampionátu připsal první body. Finové budou v pondělí od 20:15 třetím soupeřem českého týmu ve skupině B.

O další branky vítězů se postarali Pierre-Edouard Bellemare, Valentin Claireaux a Damien Fleury, za Finsko vyrovnal v úvodu druhé třetiny na 1:1 Mikko Lehtonen. Velký podíl na tříbodovém zisku Francie měl také brankář Florian Hardy, který si připsal 42 zákroků.

Mistrovství světa v hokeji v Německu a Francii:

Skupina A - Kolín nad Rýnem:

Itálie - Rusko 1:10 (0:2, 1:3, 0:5)
Branky a nahrávky: 24. Traversa (Anton Bernard, Helfer) - 10. Andronov (Barabanov, Gavrikov), 19. Dadonov (Panarin, Šipačov), 25. Kučerov (Namestnikov, Gusev), 36. Namestnikov (Kučerov), 37. Panarin (Mozjakin, Šipačov), 44. Plotnikov (Kučerov, Namestnikov), 46. Mozjakin (Šipačov, Panarin), 46. Namestnikov (Kučerov, Gusev), 51. Panarin (Mozjakin, Šipačov), 59. Andronov (Barabanov, Provorov). Rozhodčí: Kubuš (SR), Öhlund (Švéd.) - Oliver (USA), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:6. Diváci: 10 893.

USA - Dánsko 7:2 (3:1, 3:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Lee (Gaudreau, D. Larkin), 14. Keller (McAvoy, Schmaltz), 19. Gaudreau (D. Larkin), 35. Keller (Bjugstad), 38. Lee (Hanifin, Eichel), 38. Nelson (Schmaltz), 53. Keller - 17. Madsen (Ehlers, J. B. Jensen), 22. Hardt (Jakobsen). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Odinš (Lot.) - Dědulja (Běl.), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 6:7, navíc Ehlers (Dánsko) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 8764.

Lotyšsko - Slovensko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Sprukts (Rihards Bukarts, Girgensons), 28. Girgensons (Rihards Bukarts, Roberts Bukarts), 51. Džerinš (Cibulskis, Daugavinš) - 50. Miklík (Dravecký, Haščák). Rozhodčí: Salonen (Fin.), Gofman - Otmachov (oba Rus.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 6:6, navíc Matoušek (Slovensko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 8149.