Slováci stáhli manko, přesto Dánům podlehli v nájezdech. Domácí Francie má další výhru

Podobně jako Češi sice stáhli tříbrankové manko, ale v nájezdech prohráli. Slovenští hokejisté ani na třetí pokus na mistrovství světa nevyhráli. Po porážce s Dány 3:4 jsou sice v tabulce skupiny A pátí, ale nejtěžší soupeři je teprve čekají.

Kolín nad Rýnem/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánský útočník Morten Green překovává v nájezdu brankáře Slovenska Hudáčka.

Dánský útočník Morten Green překovává v nájezdu brankáře Slovenska Hudáčka. | Zdroj: Reuters

Paralela s českým utkáním proti Finům je zjevná. Slováci stáhli třígólový deficit, i když ten si Dánové nevypracovali během jedné třetiny. První trefa přišla až v sedmnácté minutě, kdy si Slováci nepohlídali na kruhu volného Hardta, který poslal Seveřany do vedení.

Dánové navíc svůj náskok trpělivě navyšovali. Po návratu z kabiny vyřešili chytře přečíslení a naturalizovaný Kanaďan Russell šikovně tečoval kotouč za záda Hudáčka, který dostal v brance přednost před Lacem.

Zdálo se, že těžké KO dostali naši sousedé pouhé dvě sekundy před koncem prostřední části. Znovu totiž zaváhali v obraně a přečíslení dvou na jednoho vyřešil soupeř bezchybně. Morten Poulsen uklidnil dánský výběr třetí trefou.

Slováci ale odmítali vypustit zbytek utkání a za necelých dvanáct minut se jim ve třetí třetině povedlo vyrovnat. Brankáře Dahma propálil nejprve od modré obránce Gernát. O chvíli později projevil dostatečný důraz na brankovišti Bližňák a v 52. minutě vyrovnal ostrou ranou Miklík.

Přesto byli svěřenci trenéra Cígera rádi za bod. Dánsko bylo v závěru aktivnější, dokonce vstřelilo gól, který ale pro posunutí branky neplatil. Rozhodovaly nakonec až samostatné nájezdy, jejichž jediným úspěšným zakončovatelem byl zkušený Morten Green.

Další dva cenné body získali v pařížské skupině domácí Francouzi, kterým se podařilo v nájezdech odklidit z cesty Švýcary. Vyrovnaný duel mohl rozhodnout Ambühl, ale na jeho zásah z 54. minuty stihli domácí hokejisté rychle odpovědět.

Rechova trefa nakonec znamenala, že se rozhodovalo také až v dovednostní soutěži. Také v Paříži byl k vidění jediný úspěšný střelec v této disciplíně. Stal se jím Stéphane Da Costa.

V ne příliš záživných odpoledních zápasech se trápili Lotyši. Ti porazili Itálii těsně 2:1 a znovu potvrdili, že jakmile vstupují do utkání jako favorit, mají problémy. Přesto zažívají nejlepší vstup do světového šampionátu v historii. Dosud se jim nikdy nepovedlo nasbírat devět bodů v prvních třech zápasech. Společně s Kanadou jsou jediným mužstvem, který ještě neztratil ani bod.

V pařížské skupině nepřipustili zaváhání Norové, kteří si snadno poradili se Slovinskem v poměru 5:1.

Mistrovství světa v hokeji v Německu a Francii:

Skupina A – Kolín nad Rýnem:

Itálie – Lotyšsko 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Insam (Traversa) – 13. Džerinš (Galvinš, Daugavinš), 59. Džerinš (Ro. Bukarts). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Wehrli (Švýc.) – Dědulja (Běl.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1. Diváci: 6 332.

Slovensko – Dánsko 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 0:2, 3:0 – 0:0)
Branky a nahrávky: 42. Gernát (Miklík, Haščák), 47. Bližňák (Haščák, Dravecký), 52. Miklík (Čerešňák, Dravecký) – 17. Hardt (Storm, Green), 25. Russell (Bau Hansen), 40. Poulsen (O. Lauridsen, Green), rozh. sam. nájezd Green. Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Linde (Švéd.) – Leermakers (Niz.), Oliver (USA). Vyloučení: 7:8. Využití: 2:1. Diváci: 4 454.

Slovinsko – Norsko 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 40. Sabolič (Podlipnik, Vidmar) – 6. M. Olimb (Thoresen, K. A. Olimb), 15. K. A. Olimb (Thoresen, Nörstrebö), 19. K. Forsberg, 39. Reichenberg (Holös, Haugen), 60. Thoresen (K. A. Olimb, Bonsaksen). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Jeřábek – Lhotský (oba ČR), Šefčík (Sloven.). Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 2 696.

Švýcarsko – Francie 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 1:2 – 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Praplan (Hollenstein, Loeffel), 24. Praplan (Hollenstein, Haas), 54. Ambühl (Suter, Untersander) – 3. Auvitu (Perret), 44. S. Da Costa (Auvitu), 56. Rech (Meuiner), rozh. sam. nájezd S. Da Costa. Rozhodčí: Odinš (Lot.), Öhlund (Švéd.) – Köhlmüller (Něm.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6 747.