Finové překvapivě rozstříleli Kanadu. Bělorusku výměna trenéra nepomohla, jsou prvními sestupujícími

Hokejisté Finska porazili na mistrovství světa v základní skupině B v Herningu Kanadu vysoko 5:1. Od vyrovnání Kanaďanů na konci 11. minuty se prosazovali jen Finové, dva góly dal útočník Mikko Rantanen. Devatenáctiletý talent Eeli Tolvanen z Nashvillu, který dnes dorazil do dějiště šampionátu, zaznamenal dva body za gól a nahrávku. Stejně si vedl i Teuvo Teräväinen.

Kodaň (Aktualizováno: 23:06 12. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr ze zápasu Kanada Finsko

Záběr ze zápasu Kanada Finsko | Zdroj: Reuters

Finové měli dva dny volna na to, aby zpytovali svědomí po porážce 2:3 s domácím Dánskem. A zjevně jim přišly vhod, protože Kanadě za celý zápas nedali prakticky možnost pomýšlet na úspěch.

Oba celky si v úvodu zkusily hru v početní výhodě. Při té finské zámořský celek přečkal ještě bez úhony závar po Nutivaarově ráně, ale pak prověřil pozornost McElhinneyho z nulového úhlu z rohu kluziště Rantanen a po Schennově teči mohl slavit první dnešní trefu.

Kanaďanům stačily na odpověď dvě minuty a pět vteřin, když Pageau rovněž tečovanou ránou vyrovnal. Jenže ve 14. minutě sklepl Pesonen Nutivaarovo nahození těsně před McElhinneym a Finové byli opět o krůček napřed. O chvilku později Rantanen využil další přesilovku, když dostal hodně času na zakončení. McElhinneyho pak nahradil Kuemper.

Ve 25. minutě měl jedinečnou příležitost ke snížení McDavid. V početní výhodě zakončoval už do prázdné branky, ale trefil držadlo hole Heiskanena, který se snažil ještě zachránit situaci, což se mu nakonec s velkou porcí štěstí povedlo.

Jinak ale prostřední dějství nabídlo především vyloučeními rozkouskovanou hru, v početních výhodách už se ani jednomu týmu skórovat nepodařilo.

Nepovedený výkon Kanady podtrhla 46. minuta, když Kuemperovu rozehrávku zachytil Tolvanen a s přehledem přidal čtvrtou trefu Finů. Jen o deset vteřin později uzavřel výsledek povedenou ranou Teräväinen, jemuž nabil Aho.

Skupina B (Herning):
Kanada - Finsko 1:5 (1:3, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 11. Pageau (Horvat) - 9. Rantanen, 14. Pesonen (Nutivaara, Tolvanen), 17. Rantanen (Mikael Granlund, T. Teräväinen), 46. Tolvanen, 46. T. Teräväinen (Aho, Kivistö). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Olenin (Rus.) - Goljak (Běl.), Šefčík (SR). Vyloučení: 11:8. Využití: 0:2. Diváci: 9313.

Dánsko - Korea 3:1

Hokejisté Dánska porazili na mistrovství světa Koreu po boji 3:1 a ve skupině B v Herningu si připsali čtvrtou výhru ze šesti utkání. Domácí hráči se protrápili k důležitým bodům díky vítěznému gólu útočníka Jespera Jensena ze 33. minuty. Posunuli se tak znovu mezi postupovou čtveřici.

Pokud Lotyšsko nezaskočí Kanadu a vyjde z utkání naprázdno, Dánům bude k postupu mezi nejlepší osmičku stačit ve vzájemném úterním souboji jakýkoliv bodový zisk. Korejci jsou dál bez bodu, jestliže však Norsko neuhraje v neděli ani bod s Američany, půjde asijský tým do pondělního duelu proti nim stále ještě s nadějí na odvrácení sestupu hned po premiéře mezi elitou. Musel by ale Seveřany zdolat v základní hrací době, neboť Norsko má tři body.

Dánsko - Korea 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 23. F. Nielsen (D. Nielsen), 33. J. Jensen (Bjorkstrand), 57. Hardt (F. Nielsen, J. B. Jensen) - 25. Kim Ki-song (Kim Sang-uk). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Gouin - McCrank (oba Kan.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 10.591.

Mistrovství světa - Skupina B (PLATNÉ K 12. 5. 2018)

Rakousko - Bělorusko 4:0

Hokejisté Rakouska porazili na mistrovství světa v Kodani Bělorusko 4:0 a zajistili si účast v elitní divizi i pro příští rok. Bělorusové jsou naopak prvním sestupujícím. Rakušané o své výhře rozhodli ve druhé třetině, kdy se třikrát prosadili v přesilových hrách.

Čistým kontem se na úspěchu nováčka v nejvyšší kategorii podílel brankář Bernhard Starkbaum, který pochytal všech 34 střel soupeře. Gól a asistenci si připsal útočník Konstantin Komarek. Rakousko má před posledním zápasem ve skupině A s českým výběrem v tabulce čtyři body, Bělorusko nebodovalo ani v šestém utkání.

Bělorusko, které v nejvyšší divizi hrálo od roku 2005, bez ohledu na výsledek posledního zápasu proti Slovensku sestoupí. Týmu nepomohla ani nezvyklá změna hlavního trenéra v průběhu turnaje, kdy místo odvolaného Američana Davea Lewise mužstvo převzal jeho asistent Sergej Puškov.

Skupina A (Kodaň):
Rakousko - Bělorusko 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Viveiros, 31. Komarek (Unterweger), 35. M. Raffl (Komarek), 40. Zwerger (Ulmer). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Rantala (Fin.) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 3:0. Diváci: 7370.

Rusko - Švýcarsko 4:3

Ruští hokejisté porazili v pátém zápase na mistrovství světa v Kodani Švýcarsko 4:3 a připsali si čtvrtou výhru. Olympijští vítězové z Pchjongčchangu bodovali ve všech duelech, v prodloužení nestačili jen na českou reprezentaci. Švýcaři vyšli poprvé naprázdno.

V sestavě sborné se poprvé na turnaji objevil útočník Gusev a dal o sobě vědět ve 3. minutě, kdy trefil tyč. Branková konstrukce zachránila gólmana Berru v první třetině ještě dvakrát.

Slováci dotáhli utkání proti Švédsku do prodloužení, nakonec ale padli. Lotyši porazili Německo

Bezbrankový stav se ale změnil až ve druhé části, kdy Gusev s Dacjukem připravili gól pro Kaprizova. Švýcaři však rychle srovnali krok. Vyloučení Bereglazova potrestal Untersander.

Za nerozhodného stavu se však hrálo jen 72 sekund, než vrátil Rusku vedení Dadonov. Následně byl blízko gólu Gusev, ale neuspěl stejně jako Haas a Meier na druhé straně.

V závěru druhé třetiny dostali Rusové výhodu přesilové hry pět na tři a rychle ji využili. Tři sekundy před odchodem do kabin jejich vedení navýšil obránce Něstěrov.

Švýcaři však nerezignovali a podařilo se jim snížit. Chybu v ruské rozehrávce potrestal Andrighetto. Košečkin ještě dokázal vyrazit Meierovu střelu, na dorážku však již nedosáhl.

Rusko dokázalo zásluhou Grigorenka získat dvoubrankové vedení zpět, ale přesto byl závěr zápasu dramatický. Švýcaři umocnili přesilovku odvoláním brankáře a Haas v čase 58:12 opět snížil. V pokračující power play trefil Corvi tyč, vyrovnat se však Švýcarsku nepodařilo.

Rusko - Švýcarsko 4:3 (0:0, 3:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 23. Kaprizov (Dacjuk, Gusev), 28. Dadonov (Anisimov), 40. Něstěrov (Gusev, Dacjuk), 57. Grigorenko (Anisimov, Gavrikov) - 27. Untersander (Kukan, Corvi), 52. Andrighetto (Meier, Vermin), 59. Haas (Andrighetto, Niederreiter). Rozhodčí: Kubuš (SR), Schukies (Něm.) - Davis (USA), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 12.366.

Mistrovství světa - Skupina A (PLATNÉ K 12. 5. 2018)
1. Švédsko 5 4 1 0 0 23:5 14
2. Rusko 5 4 0 1 0 27:7 13
3. Česko 5 1 3 0 1 17:12 9
4. Švýcarsko 5 2 1 1 1 17:13 9
5. Slovensko 5 2 0 2 1 12:12 8
6. Francie 5 2 0 0 3 12:18 6
7. Rakousko 6 1 0 1 4 10:26 4
8. Bělorusko 6 0 0 0 6 4:29 0