‚Vyjadřujeme solidaritu běloruskému lidu.‘ Starosta Rigy vyměnil na mistrovství světa vlajku Běloruska

I sportovní akci, jakou je mistrovství světa v hokeji, lze využít k vyjádření politického postoje. Udělali to starosta Rigy Martins Sakis a lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevics, když u hotelu nahradili národní vlajku běloruského týmu.

Riga Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Běloruska byla v Rize nahrazena vlajkou, kterou používají odpůrci režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka | Zdroj: @edgarsrinkevics

Na mistrovství světa v hokeji v Lotyšsku zmizela běloruskému týmu od hotelu vlajka. Starosta Rigy Martins Stakis ji nahradil tou, kterou používají odpůrci režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, proč starosta Rigy Martins Stakis nahradil vyměnil na mistrovství světa vlajku Běloruska

„Vyvěsili jsme vlajku svobodného Běloruska, kterou mi dali běloruští opoziční uprchlíci žijící v Lotyšsku. Chceme tak na dálku vyjádřit podporu nejen vězněnému (opozičnímu novináři Ramanu) Prataševičovi, ale i těm, kteří utíkají z Běloruska. V naší zemi nemůžeme mít vlajku země, ve které jsou silné represe proti opozici. Bílo-červeno-bílou vlajkou vyjadřujeme solidaritu běloruskému lidu,“ prohlásil starosta Rigy Stakis.

Lotyšský ministr zahraničí Rinkevics společně se starostou Stakisem vyměnili vlajku Běloruska:

„Jsou hodně důležité věci. Třeba jako sankce. Ale tohle malé symbolické gesto s vlajkou může znamenat daleko víc než desítky a stovky nějakých prohlášení. Požádal jsem naše ministerstvo dopravy, aby pozastavilo létání nad běloruským prostorem. To, co se stalo s letem mezi Aténami a Vilniusem, by se mohlo někdy v budoucnost týkat také obyvatel Lotyšska,“ doplnil starostu Rigy lotyšský ministr zahraničí Rinkevics.

Příběh zadrženého letu: Lukašenko svým odpůrcům vzkázal, že ani emigrace neznamená bezpečí, říká analytička

Číst článek

Narážel na skutečnost, že běloruské úřady v neděli donutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu, aby přistálo v Minsku. Z letadla byli následně vojáky odvedeni šestadvacetiletý novinář Raman Pratasevič, kritik Lukašenkova režimu, a jeho přítelkyně Sofija Sapegaová.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí na summitu shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. Vyzvali také unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU.

Na akci v Rize už také zareagoval prezident Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel, který starostu lotyšské metropole v dopise požádal, aby na místo vrátil původní, tedy nynější vlajku Běloruska. Fasel si stojí za tím, že turnaj musí zůstat apolitický.

„Pro nás je to nepřijatelné. V halách vlajky měnit nebudeme a požadujeme stažení vlajek IIHF a šampionátu z těch míst v Rize, kde byly zástavy vyměněny,“ napsal Fasel.

The President of the IIHF has requested to replace (the white-red-and-white) ⬜🟥⬜ Belorussian freedom flags with the ones of the regime - or to remove flags of IIHF. We have to pick sides - a people striving for freedom or a dictator. We will proceed with removing IIHF flags.

10:23 – 25. 05. 2021

998 5453

František Kuna, mim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme