Český národní tým postupuje do čtvrtfinále. Rozhodla o tom výhra Švédska nad Švýcarskem 5:3

Česká hokejová reprezentace má jistotu, že se dostane mezi osm nejlepších týmů na šampionátu v Dánsku. Po večerní výhře 6:0 nad Francií se postup přiblížil, po zápase Švédska se Švýcarskem, který skončil výhrou seveřanů 5:3, je o tom však definitivně rozhodnuto. V pondělním zápase proti Rakousku tak Čechům půjde jen o to, z jakého místa ve skupině do čtvrtfinále postoupí.

Kodaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hokejisté se po výhře nad Francií radovali kolem brány Davida Ritticha

Čeští hokejisté se po výhře nad Francií radovali kolem brány Davida Ritticha | Zdroj: ČTK

Čeští hokejisté zvítězili nad Francií vysoko 6:0. Shodně dvěma góly pomohli k vítězství českého týmu David Pastrňák a Roman Horák, trefili se také Dmitrij Jaškin a Martin Nečas.

Brankář David Rittich udržel ve svém pátém reprezentačním zápase poprvé čisté konto, ke kterému mu stačilo pouhých deset zákroků. Závěrečný zápas v první části turnaje čeká český výběr v pondělí od 20.15, kdy se utká s Rakouskem.

Trenér národního mužstva Josef Jandač po zápase kvitoval hlavně to, že tým nepřestal po jednoznačně vyhrané první třetině hrát, jako se to stalo v pátek proti Bělorusku.

„Dneska bylo vidět, že jsme hodně stříleli. Bylo to lepší než proti Bělorusku. Byl tam vidět ten zabijácký instinkt dávat góly," řekl po zápase Jandač Radiožurnálu.

K postupu do čtvrtfinále Čechům pomohli Švédové, kteří porazilli Švýcary 5:3 a vyhráli tak i svůj šestý zápas na turnaji a nadále vedou tabulku skupiny A. V úterý večer je čeká v posledním zápase skupiny Rusko.

Gólem a třemi asistencemi se na výhře úřadujících mistrů světa podílel kapitán Mikael Backlund, mezi střelce se zapsala i čerstvá posila z Pittsburghu Patric Hörnqvist. Oba týmy do předposledního utkání v první části turnaje nasadily další posily z NHL. Dres Švédska vedle Hörnqvista poprvé oblékl i Arvidsson, Švýcaři nasadili Josiho a Fialu.

Krejčí s Pastrňákem byli po dlouhém letu k nezastavení. ‚Jet lag je individuální, mohl by je dohnat‘

Úvod Seveřanům ulehčila nedisciplinovanost Švýcarů. Švédové totiž v první třetině využili obě přesilové hry. Nejprve faul Schäppiho potrestal obránce Klingberg, poté se při vyloučení Diaze proadil Hörnqvist.

Snížit mohl Josi, ale skóre se opět změnilo až ve 22. minutě a zasloužil se o to Rakell, který potrestal chybu v rozehrávce soupeře. Švédové měli výraznou střeleckou převahu, místo další branky však sami inkasovali.

Nilssona překonal střelou od modré čáry Untersander a připravil gólmana Vancouveru o neprůstřelnost na šampionátu. Při předešlých dvou startech na MS Nilsson udržel čisté konto.

Ve třetí třetině Švýcaři dokázali zápas ještě více zdramatizovat a na 2:3 snížil Diaz. Následně Adam Larsson vrátil Švédsku dvoubrankové vedení, ale klid do závěru to jeho týmu nepřidalo.

Backlund hrubě fauloval Niederreitera, Švýcaři povýšili přesilovou hru odvoláním brankáře, z tlaku ale snížit nedokázali. Navíc pak sami inkasovali do prázdné branky. Poslední slovo měl ještě v další početní výhodě Kukan, ale na vítězství Švédska to nic nezměnilo.

Švýcarsko - Švédsko 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 39. Untersander (Corvi), 45. Diaz (Fiala, Andrighetto), 60. Kukan (Untersander) - 6. Klingberg (Zibanejad, Ekman-Larsson), 10. Hörnqvist (Pettersson, Backlund), 22. Backlund (Lindholm), 53. A. Larsson (Backlund), 57. Pääjärvi (Backlund). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rantala - Sormunen (oba Fin.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:2. Diváci: 12 255.

Mistrovství světa - Skupina A (PLATNÉ K 13. 5. 2018)

Německo - Finsko 3:2 v prodl.

Hokejisté Německa porazili na mistrovství světa ve skupině B Finsko 3:2 v prodloužení a připsali si druhou výhru v turnaji ze šesti odehraných utkání. Finové podruhé prohráli, i tak už mají jisté čtvrtfinále, držitelům olympijského stříbra naopak nemohl ani vítězný gól Markuse Eisenschmida v čase 62:00. Vyřazovací boje jim zůstanou zapovězeny.

Finové začali suverénně; první třetinu vyhráli na střely 11:2, ale do vývoje skóre promítli jen jednu jedinou. Ve třetí minutě si to křížem útočným pásmem namířil do zakončení Tolvanen a prostřelil gólmana Niederbergera, jenž si zachytal poprvé na turnaji. Jinak si ale vedl skvěle a Finy hodně potrápil.

Velká střelecká převaha Seveřanů pokračovala i ve druhém dějství, ale Němci dokázali otočit skóre. Nejprve se v končící 26. minutě dokázal Tiffels skvěle zorientovat na brankovišti a vyrovnal. Krupp pak navíc 72 sekund před druhou přestávkou natáhl zápěstím ke střele od modré čáry a Husso nedokázal i kvůli clonícímu Eisenschmidovi zareagovat.

Finové nechtěli prohrát, ale vyrovnání se dočkali až na konci 58. minuty, kdy se trefil Aho. Přesně po dvou minutách prodloužení však rozhodl Eisenschmid, když využil nabídku, kterou mu v přečíslení dvou na jednoho exkluzivně přichystal Kahun.

Seveřané mohou i přes druhou porážku v Herningu stále reálně pomýšlet na vítězství ve skupině. K tomu ale potřebují v úterý ve svém závěrečném utkání porazit USA v základní hrací době, neboť Američané na ně zatím mají k dobru tři body.

Německo - Finsko 3:2 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Tiffels (Y. Seidenberg, Michaelis), 39. Krupp (Hager, Eisenschmid), 62. Eisenschmid (Kahun) - 3. Tolvanen (Riikola), 58. Aho (Mikael Granlund, T. Teräväinen). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) - Fluri (Švýc.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 5077.

Norsko - USA 3:9

Hokejisté Spojených států amerických porazili v utkání skupiny B mistrovství světa Norsko vysoko 9:3. Američané vyhráli i šestý zápas na turnaji a upevnili si vedení ve skupině, Norsko musí k udržení mezi elitou bodovat v pondělním závěrečném vystoupení s Koreou. Po třech bodech si připsali útočníci Patrick Kane za dva góly a nahrávku a Cam Atkinson s Dylanem Larkinem díky jedné trefě a dvěma asistencím.

Norsko - USA 3:9 (0:3, 1:4, 2:2)
Branky a nahrávky: 27. K. Forsberg (Lindström), 47. K. A. Olimb (Bonsaksen, Holös), 48. M. Olimb (Lindström, Bull) - 9. P. Kane (McAvoy, Atkinson), 13. P. Kane (DeBrincat, Atkinson), 16. McAvoy (DeBrincat), 22. D. Larkin, 31. Martinez (D. Larkin), 37. A. Lee (D. Larkin, J. Gaudreau), 40. Atkinson (N. Jensen, P. Kane), 43. White (Bonino, C. Murphy), 58. Pionk (Bonino, Kreider). Vyloučení: 5:6, navíc T. Thompson (USA) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 4553.

Mistrovství světa - Skupina B (PLATNÉ K 13. 5. 2018)
1. USA 6 4 2 0 0 37:10 16
2. Finsko 6 4 0 1 1 32:9 13
3. Dánsko 6 3 1 0 2 13:16 11
4. Kanada 5 3 0 1 1 27:11 10
5. Lotyšsko 5 2 1 1 1 14:14 9
6. Německo 6 1 1 2 2 16:17 7
7. Norsko 6 0 1 1 4 10:31 3
8. J. Korea 6 0 0 0 6 4:45 0

jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít