Francouzi udolali Italy v prodloužení a na mistrovství světa slaví druhou výhru, Norsko přestřílelo Rakousko

Francouzští hokejisté zdolali na mistrovství světa v Helsinkách po obratu Itálii 2:1 v prodloužení a přiblížili se záchraně mezi elitou. Rakušani nenavázali na úterní překvapivou výhru nad českou reprezentací 2:1 po nájezdech a podlehli Norsku 3:5.

Video Tampere (Finsko) (Aktualizováno: 22:05 18. 5. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavící hokejisté Francie

Slavící hokejisté Francie | Foto: Martin Meissner | Zdroj: ČTK / AP

Francouzi, kteří se po sestupu v roce 2019 dostali mezi elitu spolu s Rakouskem jako náhrada za vyloučené týmy Ruska a Běloruska, si polepšili po čtvrtém zápase na pět bodů a jsou ve skupině A pátí. Itálie je po prvním zisku předposlední.

Italové poprvé vážněji zahrozili v 7. minutě, ale Giosova střela minula branku. V čase 14:42 při Spornbergerově pobytu na trestné lavici se dostal do úniku v oslabení Frigo. Obral o puk Chakiachviliho a blafákem do forhendu překonal francouzského gólmana.

V pokračující přesilovce se to Francouzům nepodařilo napravit. Bernarda nepřekonal v šanci Fleury a Rech trefil brankovou konstrukci. Před první pauzou mohl zvýšit po Frigově přihrávce střelou z otočky Petan.

Ve druhé části se Italové neprosadili při Chakiachviliho trestu. Ve 27. minutě Bernarda nepřekonal v závaru Rech a při následném Spornbergerově vyloučení mohl dát další gól v oslabení Simon Kostner, ale nepodařilo se mu překonat Buysseho. Italský gólman si poradil s Auvituovou střelou. Další šance měli Fleury a po přečkání oslabení Auvitu. Neuspěli ani Leclerc, Bertrand či Rech.

Ve 45. minutě mohl při Texierově vyloučení zvýšit Mantenuto a Italové nevyužili ani další početní výhodu po Galletově faulu. Francouzi pokračovali ve spalování šancí až téměř do závěru, kdy při power play střelu kapitána Fleuryho tečoval před Bernardem bývalý hráč Kladna, Sparty a Pardubic Sacha Treille.

V prodloužení získal za brankou puk Tom Bozon a Gallet po jeho přihrávce zamířil z pozice mezi kruhy do pravého horního rohu italské branky.

Mistrovství světa (PLATNÉ K 18. 5. 2022)

Norové ovládli přestřelku

Rakušané šli v zápase s Norskem do vedení při přesilovce. V 7. minutě se od modré čáry trefil Heinrich a branku ještě sudí Lawrence se Štolcem po trenérské výzvě Norů potvrdili u videa, kde prověřili, že Schneider v brankovišti neatakoval Haukelanda.

Norové tak dostali dvouminutový trest, ale nakonec za něj mohli být rádi. V oslabení se totiž dostal do úniku Rosseli Olsen a vyrovnal. Seveřané ve druhé třetině skóre otočili, pouhou sekundu po návratu Rakušana Raffla z trestné lavice poslal puk do sítě Martinsen. Ani v tomto případě trenérská výzva nepomohla a gól platil.

Další zvrat přišel ve 27. minutě, kdy střelou z pravého kruhu opět vyrovnal Haudum, ale zápas se opět přelil na stranu Norů díky šťastné brance - Hagova tečovaná střela se za Kickertova záda odrazila od Röymarkovy brusle.

Ve 43. minutě byl rakouský bek Wimmer vyloučen na pět minut a do konce utkání. Dlouhou přesilovku sice zkrátil trest Rosseliho Olsena, ale potom se provinil také Schneider a Norové v přesilovce pěti proti třem zvýšili díky druhému gólu Rosseliho Olsena v utkání.

Potom se Seveřané ubránili při Jakobssonově trestu, ale při Röymarkově vyloučení v čase 56:12 snížil Schneider. Dvě šance na vyrovnání měl Kasper, ale nevyužil je a 13 sekund před koncem při power play do prázdné branky dovršil výsledek Rönnild.

Norové si v Tampere polepšili na pět bodů ze čtyř zápasů a posunuli se na 4. místo tabulky skupiny B před český tým.

Výsledky mistrovství světa v hokeji

Norsko - Rakousko 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 8. Rosseli Olsen (K. A. Olimb), 21. Martinsen (Johannesen, Rosseli Olsen), 32. Röymark (Haga, Nörstebö), 48. Rosseli Olsen (Martinsen, K. A. Olimb), 60. Rönnild (Jakobsson) - 7. Heinrich (Wukovits, Schneider), 27. Haudum (Unterweger, Ganahl), 57. Schneider (Wukowits, Heinrich).

Francie - Itálie 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 59. S. Treille (Fleury, Auvitu), 62. Gallet (T. Bozon) - 15. Frigo. Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Öhlund (Švéd.) - Niittylä (Fin.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 6:3. Bez využití. V oslabení: 0:1

1. Švédsko 4 3 1 0 0 17:6 11
2. Finsko 4 3 0 1 0 13:5 10
3. USA 3 1 1 0 1 8:7 5
4. Norsko 4 1 1 0 2 11:14 5
5. Česko 3 1 0 1 1 9:8 4
6. Lotyšsko 3 1 0 0 2 5:8 3
7. Rakousko 4 0 1 1 2 8:12 3
8. Velká Británie 3 0 0 1 2 4:15 1

bac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít