Domácí Dánové šokovali Finy, Švédsko vyhrálo bez problémů

Hokejisté Dánska v domácím prostředí připravili první porážku spolufavoritům MS z Finska a vyhráli 3:2. Obhájci titulu ze Švédska vyhráli i čtvrtý zápas, tentokrát nad Rakouskem hladce 7:0.

Kodaň, Herning Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejisté Dánska slaví výhru nad Finy | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Hokejisté domácího Dánska se postarali o první velké překvapení letošního mistrovství světa, když gólem útočníka Nichlase Hardta při přesilové hře v čase 58:01 porazili v Herningu dosud suverénní Finy 3:2.

Dánové předvedli proti favoritovi výborný výkon a jako první pohnuli ukazatelem skóre v 33. minutě zásluhou Franse Nielsena. Sebastian Aho sice záhy vyrovnal, ale vedení na stranu domácích vrátil Oliver Bjorkstrand. Po vyrovnání Mikaela Granlunda v končící 56. minutě se zdálo, že Finové jsou z nejhoršího venku, jenže poslední slovo měl Hardt.

Pro domácí mužstvo jde o první tříbodové vítězství v turnaji, dosud měli ve skupině B na kontě jen dva body, zatímco Finové při plném bodovém zisku vyhráli všechna tři předchozí utkání sedmibrankovým rozdílem.

Mistrovství světa - Skupina B (PLATNÉ K 9. 5. 2018)
8. J. Korea 4 0 0 0 4 2:29 0

Švédové potřetí na turnaji neinkasovali, druhou nulu ve druhém startu si připsal brankář Anders Nilsson. Dvěma góly a asistencí se na výhře podílel útočník Rickard Rakell, tři kanadské body nasbíral i Mattias Janmark.

Seveřané se proti nováčkovi elitní divize poprvé prosadili v 10. minutě, kdy v úvodní přesilové hře otevřel skóre Kempe. Švédové měli podle očekávání herní i střeleckou převahu a ještě v první třetině vedení navýšili.

Ve druhé dvacetiminutovce Seveřané přidali další tři branky, přičemž dvakrát se mezi střelce zapsal Rakell. Nejprve překonal gólmana Madlenera v početní výhodě, poté využil chybu v rakouské rozehrávce.

V polovině utkání potvrdil herní pohodu favorita Nyquist, který si zkušeně počkal a přehodil beton ležícího brankáře. Ve třetí třetině Švédové výhru podtrhli dalšími dvěma góly, brankář Nilsson k nule potřeboval stejně jako v pondělí proti Francii jen 14 zákroků.

Mistrovství světa - Skupina A (PLATNÉ K 9. 5. 2018)

Švédsko - Rakousko 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Kempe (Lindholm), 18. Janmark (Rakell), 23. Rakell (Zibanejad, Janmark), 29. Rakell, 30. Nyquist (Kempe), 48. Zibanejad (Janmark, Andersson), 54. Pääjärvi (J. Larsson, Klingberg). Rozhodčí: Kubuš (SR), Schukies - Kohlmüller (oba Něm.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 8547.

Skupina B (Herning):

Finsko - Dánsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 35. Aho (T. Teräväinen, Mikael Granlund), 56. Mikael Granlund (Koivisto, Nutivaara) - 33. F. Nielsen (J. B. Jensen, Boedker), 38. Bjorkstrand (Boedker, O. Lauridsen), 59. Hardt (Boedker, F. Nielsen). Rozhodčí: Mayer (USA), Wehrli (Švýc.) - McCrank (Kan.), Šefčík (SR). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 10 800.

ČTK, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít